| anonim_4396 a întrebat:

/Bună!
Aș vrea să salvez victimele traficanților de persoane.
Presupun că trebuie să fac o școală, care? Unde trebuie să intru și unde trebuie să ajung mai departe în poliție pentru a mă ocupa de astfel de cazuri?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa terminarea liceului, cu diploma de bacalaureat, va trebui sa absolvi Facultatea de Politie din cadrul Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza". Dupa aceea va trebui sa ajungi ca ofiter judiciar in cadrul DIICOT, aceasta structura se ocupa de traficantii de persoane.

| Simpatic a răspuns:

Sau te imbraci in The Punisher te dotezi cu arme albe si te iei de toti proxenetii, cam cum fac super-eroii din filme! Alt ajutor nu vad cum poti da sau mai ales cum poti faci sa nu se intample asa ceva, ca daca ajungi dupa ce treaba este deja intamplata e nasol pentru acele victime.

| Bizon95 a răspuns:

Interpol/europol/ajutor social (am vazut cum in Anglia la un moment dat au cumparat o romanca de 14 ani ca sa o salveze)

piulitistii locali nu prea reusesc decat din cand in cand sa mai prinda ceva... PRINTRE ALTELE

cum ajungi acolo, habar n-am tongue

| brokxy a răspuns (pentru Bizon95):

Ba da politistii prind foarte multi

pui de somn

| Bizon95 a răspuns (pentru brokxy):

"politistii" (la plural, adica generalizare) DA, PERFECT DE ACORD
pana la urma interpol/europol sunt tot politisti

dar, daca esti politist intr-un orasel de provincie (CHIAR SI CARACAL) doar din an in pasti ai ocazia (la singular, adica, caz particular) iar uneori mai si dai kix - Caracal, din nou, VACA DE POLITIST de la 112 face pipi pe apel, pentru ca fata aia inocenta SI ABSOLUT PURA care nu putea sa conceapa violul si abuzul extrem, chiar daca tocmai a trecut prin asta, era totusi prea tanara, INOCENTA SI PURA sa inteleaga prin ce a trecut, asa ca din cauza ca ERA MUUUUULT PREA POLITICOASA LA TELEFON "ca sa fie in pericol" deci hai sa o ignoram ca "am alte apeluri" angry

sictir si la mai mare la toata pulitia rrromineasca care e buna la doua lucruri SI NUMAI DOUA LUCRURI: sa prinda gainari marunti, SI SA GASEASCA UN AMARAT DUPA CARE SA IL CALCE IN PICIOARE, PENTRU CA **POT** SI NIMENI NU II PEDEPSESTE... EVERRRRRRRRRRRRRRRRR

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Mda, ne uităm la televizor, vedem lucruri ce nu ne convin, ne punem mainile in cap si asteptam sa fie rezolvate de altii văzându-ne de treburile noastre... Nu.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur, si ce propui, sa ies cu AKa-ul si sa curat strazile, de unul singur?
sa protestez pana ragusesc, ca sa fiu ignorat?
sa ma apuc de terorizm ca ultima solutie?

CE?

daca nu ai un raspuns, atunci esti NUMAI CINEVA CARE ARE PLACEREA DE A ARATA CU DEGETUL, SI CARE E EXACT LA FEL CA CEI PE CARE II ARATA CU DEGETUL

multumesc de raspuns... PENTRU NIMIC!

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Ce zici de...: "urmezi o facultate ce te va ajuta sa ai o functie prin care sa faci dreptate, ajungi in pozitia respectiva si incerci sa acumulezi cunostinte utile pentru a deveni un presedinte responsabil"?

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

M-ai pierdut TOTAL la "te va ajuta sa ai o functie prin care sa faci dreptate"... dupa aia esti TOTAL CORUPT SI VREI DOAR O BUCATA DE CIOLAN, la fel ca restul "politicienilor", inclusiv unii norocosi care ajung presedinte (si FURA CEL MAI DE SUS)

Johannis MAREA FEBLETE, a zis SUS SI TARE IN FATA PRESEI ca o sa citeala la el DE JIGODIA DRACULUI, LA FEL CA RESTUL PESEDISTILOR DIN CARE FACE PARTE, actul (mandatul, nu mai tin minte) impotriva la... Laura Codruța Kövesi si apoi O SA VADA EL ce poate sa faca (deci SE POATE FACE CEVA, EL NU E CORUPT SI O SA "REZOLVE" )

IAR APOI A SEMNAT MANDATUL... BINMERCIC!
(ADICA E OMUL LOR)

HAI SICTIR SI LA MAI MARE, tu SI RESTUL care credeti ca exista politicieni care NU SUNT CORUPTI, NICI MACAR UN PIC, ASAAAAAA!

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

"urmezi" adica TU, vorbeam la persoana a doua, ma adresam tie, personal. TU devino acel presedinte, TU antreneaza-te si invata pentru acea functie.
Daca ne incruntam la televizor când e imaginea Vioricai nu rezolvam nimic, dar daca incercam sa schimbam noi, e altceva.
Intr-adevar, daca ajungi sa dai de bani, multi, incepi sa prinzi gustul si devii egoist, insa asta se aplica numai oamenilor fara Dumnezeu si fara dragoste.
Daca nu si doar vrei bani, devino antreprenor...

| Furnicuta000 a răspuns:

In Romania nu ai cum sa faci pe eroul. Chiar si autoritatile sunt ori mana in mana cu ei ori le e prea frica sa faca ceva. Sunt oameni extrem de periculosi si astfel de retele sunt greu de oprit in tara asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din câte știu eu, DCCO se ocupă cu ce spui tu. Adică Direcția de Combatere a Criminalității Organizate. În rest habar nu am.