| SuveranulAndrei10011 a întrebat:

Salut, care e diferența dintre Anarhie, suveraneism și Capitalism? Care sunt diferențele între cele trei ideologii si ce avantaje sau dezavantaje aduc din punct de vedere economic, social și politic?

Doresc argumente legate de fiecare ideologie dacă se poate.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Suveranismul nu aduce nici un avantaj nimănui.

| Bizon95 a răspuns:

Anarhie, ZERO AVATAJE, doar scarpina dorinta de anarhie a unor obsedati de anarhie/chaos, nu exista comert, nu exista industrie, nu exista bani, etc. pentru ca nici una nu depaseste in cel mai bun caz o comunitate mica, intreaga idee de guvernare e invalidata asa ca e practic fiecare individ pentru el

suveranitatea NU este incompatibila cu captialismul
capitalismul NU e o forma de guvernare... democratia e
in China e coMUISM cat cuprinde si capitalism in acelasi timp, din cauza ca au economie de piata

capitalismul e o forma de organizare sociala bazata pe profit, SI ATAT,... NU e o forma de guvernare (compari mere cu masini unelte)

suveranitatea este in teorie un lucru mai bun decat democratia, pentru ca ai un singur om care ia decizii, deci exista posibilitatea de a lua decizii rapid si fara intarziere

insa in practica e un rahat cu ochi, pentru ca un singur om e foarte rar destul de bun pentru asa o responsabilitate, si deci o sa faca abuzuri, o sa ia decizii gresite, o sa fie influentat de profitori, etc.

este Caesar care a fost primul suveran care a fost puternic aperciat pentru ca putea lua decizii rapide si de succes, DAR CARE A FOST UNUL DINTRE CELE MAI MARI GENII DIN ISTORIE, a fost geniu STRATEGIC MILITAR ABSOLUT, geniu propagandistic, geniu politic, dar a fost ultima bata in domeniu conspiratiilor de palat, si din cauza asta a fost omorat de propriul lui fiu (Brutus)

vs Hitler, care a fost geniu absolut NUMAI in propagandistica, si a fost DE O IMBECILITATE ABSOLUT CRASA in domeniu strategic, militar, politic, FEZABILITATE SIMPLA A CAPABILITATII GERMANIEI DE A INVADA INTREGA EUROPA IN ACELASI TIMP... IMBECILITATE ABSOLUTA IN APRECIEREA RUSILOR, i-a considerat sub-umani, si multi erau pe vremea aia din cauza saraciei si a lipsei acute de educatie, insa nu inseamna ca nu puteau fi stransi, organizati, invatati sa traga cu arma si apoi sa devina foarte buni in a ucide nazistii nenorociti care au ucis in draci civili nevinovati (deci motivati pana la cer)

in plus, presupun ca ai pus intrebarea in speranta ca cineva o sa vina si o sa iti scarpine ideea imbecila de "suveran" fara CNP... NU?

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Anarhismul e o ideologie (utopica, dar nu despre asta discutam).

Suveranii individuali nu sunt o ideologie, ci sunt de fapt o escrocherie juridica la care fraierii pun botu' si dau banii pe pasaport din tara Dacia, pasaport de cetatean al Pamantului si alte aberatii. Pasaportul din Dacia are o stema, dar ca sa se inteleaga ce stema e scrie pe ea stema dacilor (ca altfel n-ar sti nimeni a cui stema e).