| Papy123 a întrebat:

Salut comunitate! Am si eu o intrebare. Locuinta unde am locuit recent (adica pana la varsta de 16 ani) acum avand 20 care a apartinut bunicilor ambii decedati ar trebui impartita unchiului si mamei mele care a decedat. Am inteles ca am si eu dreptul din partea mamei mele si as dori sa fac taxa de mostenire. As dori mai multe informatii privind calcularea costului taxei care am inteles ca se calculeaza in functie de anii ce au trecut dupa decesul proprietarilor, durata acestei taxe si ce as putea face daca unchiul meu care momentan locuieste acolo nu se prezinta la taxa de mostenire. Multumesc antcipat. Ofer funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunurile bunicilor se vor imparti in mod egal mamei tale si unchiului, daca acestia nu au avut si alti frati/surori. In locul mamei tale vei veni tu la mostenire prin reprezentare, impreuna cu ceilalti frati/surori (daca mai ai) si vei mosteni partea mamei tale.
Trebuie sa mergi la un notar public si sa soliciti deschiderea procedurii succesorale.
Cheltuielile cu procedura succesorala sunt in functie de bunurile ce compun masa succesorala, valoarea acestora si daca nu s-au depasit 2 ani de la decesul bunicilor, in caz contrar se va plati si un impozit de 1% calculat la valoarea bunurilor imobile (terenuri si constructii).