| ParvuMaria a întrebat:

Salut!
Cum este cu sarbatorile astea legale care sunt platite 100% sau 200%?
Daca nu eram sarbabatoare legala, nu eram platiti oricum 100% pe ziua muncita?

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca lucrezi intr-o zi de sarbatoare legala esti platit dublu si mai primesti inca o zi libera in urmatoarele 60 zile.

| darrio2007 a răspuns (pentru Intruder19):

Unde asta?

| suntserios a răspuns (pentru Intruder19):

E ori una ori alta, nu ambele

| Hyperion7 a răspuns:

Codul Muncii menționează asta, citez:
"Art. 140. [programul special de lucru în zilele de sărbătoare]
Prin hotărâre a Guvernului se vor stabili programe de lucru adecvate pentru unităţile sanitare şi pentru cele de alimentaţie publică, în scopul asigurării asistenţei sanitare şi, respectiv, al aprovizionării populaţiei cu produse alimentare de strictă necesitate, a căror aplicare este obligatorie."

"Art. 141. [continuitatea activitatii in cazuri speciale]
Prevederile art. 139 nu se aplica in locurile de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii"

"Art. 142. [compensarea muncii în zilele de sarbatoare]
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru"
Concluzia o tragi tu
Bafta!

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde unde lucrezi. Nu peste tot e la fel.