| vali1 a întrebat:

cum pot pleca in strainatate fara (procura) desi sunt minor.
Am auzit ca se poate plati o amenda si te lasa sa treci.
Asa ie?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce-ai auzit. Fara o declaratie (nu procura) a parintilor si un insotitor major nu te lasa sa iesi din tara.

| vali1 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca eu n-am procura si am un insotitor de Ex.Soferu >>?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vali1):

Ti-am spus ca nu este vorba de procura ci o declaratie a parintilor, autentificata de un notar public. Fara aceasta declaratie nu te lasa sa iesi din tara.
In acest sens sunt prevederile L.248/2005, cu md. ulterioare, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau, dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi datele de identitate ale însoţitorului respectiv."

| vali1 explică (pentru Ioandelasal):

Bine mersi.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Iar eu am auzit că te întoarce înapoi!
Sigur, de această dată!
Pa, pa.

| Bartollomeo123 a răspuns:

La mine a fost asemanator, insa ai mei mi-au facut procura pe numele companiei / soferului cu care am plecat, la vama ne-au controlat, insa daca ai procura nu ai nici o problema la trecere. Partea cu amenda au discutat o si ai mei si au spus ca nu merge si tot mai ieftin iesi cu procura. Succes!