| xDarkS3cret a întrebat:

Salut.
Daca am asigurarea medicala neplătită de 1 an și îmi vine plic de la ANAF sa mă prezint până pe o dată anume la centrul unde mi-am făcut asigurarea și nu am putut ajunge atunci, ce se întâmplă? In cazul in care nu am avut atunci niciun venit și acum sunt angajat

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

ANAF va solicita executarea silita pentru suma pe care o datorezi, in primul rand prin poprire pe salariu, avand in vedere ca acum esti angajat.

| Dintrebare a răspuns:

Tu ai avut o asigurare de sanatate optionala, deci nu conteaza daca nu ai avut venit. Ai optat singur pentru ea. Daca nu platesti suma despre care ai primit notificarea de la ANAF vei primi penalitati si poprire pe salariu.