| TheoRossi a întrebat:

Daca doresc sa cumpar un scuter ce trebuie sa fac sa il trec pe numele meu doar contract de vazare-cumparare?

Răspuns Câştigător
| BOYI a răspuns:

Daca ai peste 18 ani il treci pe numele tau dupa ce faci contractul de vanzare cumparare cu proprietarul. Te duci cu contractul la primarie dai taxa aia de vreo 70 de lei si gata primesti numarul de inmatriculare peste cv timp.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de contract si actele scuterului, cu acestea il inscrii la primaria localitatii tale de domiciliu.

| Marin_Preda_1949 a răspuns:

Daca "scuterul" are viteza, prin constructie, mai mica decat 45 km./h. atunci cu contractul de vanzare cumparare si actele scuterului (carte, ITP si asigurare) mergi la primarie si-l inscrii, primind numar galben si talon. Daca viteza este mai mare de 45km./h. (prin constructie) atunci trebuie imatriculat la politie!