| zislionelmessi a întrebat:

Salut,daca mi-a fost retinut permisul intr-un caz de vatamare corporala si parasire de la locul accidentului, daca platesc daunele vatamarii corporale, imi pot recupera permisul?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART. 338. Părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ştergerea urmelor acestuia
(1) Părăsirea locului accidentului, fără încuviinţarea poliţiei sau a procurorului care efectuează cercetarea locului faptei, de către conducătorul vehiculului sau de către instructorul auto, aflat în procesul de instruire, ori de către examinatorul autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, implicat într-un accident de circulaţie, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi fapta oricărei persoane de a modifica starea locului sau de a şterge urmele accidentului de circulaţie din care a rezultat uciderea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau mai multor persoane, fără acordul echipei de cercetare la faţa locului.
(3) Nu constituie infracţiune părăsirea locului accidentului când:
a) în urma accidentului s-au produs doar pagube materiale;
b) conducătorul vehiculului, în lipsa altor mijloace de transport, transportă el însuşi persoanele rănite la cea mai apropiată unitate sanitară în măsură să acorde asistenţă medicală necesară şi la care a declarat datele personale de identitate şi numărul de înmatriculare sau înregistrare a vehiculului condus, consemnate într-un registru special, dacă se înapoiază imediat la locul accidentului;
c) conducătorul autovehiculului cu regim de circulaţie prioritară anunţă de îndată poliţia, iar după terminarea misiunii se prezintă la sediul unităţii de poliţie pe a cărei rază de competenţă s-a produs accidentul, în vederea întocmirii documentelor de constatare;
d) victima părăseşte locul faptei, iar conducătorul de vehicul anunţă imediat evenimentul la cea mai apropiată unitate de poliţie."
Daca esti condamnat pentru aceasta infractiune permisul de conducere va fi anulat, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre  judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporala a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"
Pana la judecarea procesului penal poti obtine restituirea permisului, cu o cerere la procurorul care supravegheaza sau efectueaza urmarirea penala.

| Simpatic a răspuns:

No offence dar cei ca tine nu ar trebui sa mai primeasca permis de conducere niciodata, o lege corecta ti-ar anula permisul fara drept de a mai da de permis...asta intr-o tara civilizata si corecta cu cetatenii ei.
Imi pare rau ca poate treci prin momente psihice complicate si nimeni nu poate sti ce este in sufletul tau, dar trebuie sa intelegi ca si tu ai facut rau cuiva poate involuntar, poate ai schilodit pe vreun om pe viata iar tu gandindu-te acum la permis pare ca esti arogant.
Nu doresc nimanui sa treaca prin asta nici ca victima nici ca cel vinovat!

| zislionelmessi explică (pentru Simpatic):

Frate,eram intr-o parcare si dadeam cu spatele..se poate intampla oricui, nu am plecat de la locul accidentului, dansa a zis ca vrea acasa.

| JicaContra a răspuns (pentru zislionelmessi):

Lal, atunci, cum de ai terminat scoala de soferi?!?
ar trebui sa STII care e legea
si mai ales, ar trebui sa ai peste 18 ani adica adult si sa nu te lasi manipulat

felicitocurili mele personale tipa ti-a tras-o... RAU!

| Simpatic a răspuns (pentru zislionelmessi):

Urat atunci din partea acestei javre ce a facut! Nu am vrut sa te ofensez cumva, chiar ma gandesc ca te simti rau din cauza acestei chestii
Cel mai bine te consulti cu un avocat ceva.Ei stiu mai bine ce e de facut.
Si nu o da la pace cu astfel de oameni cu duduia asta ca e o jigodie, daca iti cere bani nu-i da decat cu acte altfel nu vei avea probe si iti va cere daune si in instanta.
Imi pare rau ca treci prin asta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana nu e gata procesul nu cred ca vezi permis înapoi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vei fi pedepsit conform legii pentru tot ceea ce ai făcut și judecătorul va decide dacă și când vei mai avea voie să conduci.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Depinde unde se incadreaza vatamarea corporala, adica la ce litera.
Dar, chiar daca fapta se incadreaza la litera in care urmarirea penala se incepe la plangerea prealabila a victimei, politia va returna permisul doar dupa ce se da verdictul in dosar. Tot ea - in acest caz - poate sa transforme infractiune in contraventiei si sa suspende carnetul perioada prevazuta de regulament.
Atentie, vicima poate sa faca plangere prealabila timp de 60 de zile. Am avut un caz in care partile s-au impacat la suma de 3000 lei, din care a primit 1000 de lei, ceilalti urmand sa-i primeasca dupa 60 de zile. Dar dupa vreo 70 de zile, sub influenta unor sfatuitori, a facut plingere si a cerut daune triple. Dar... a fost tardiv. A ramas si fara cei 2000 de lei, a platit cheltuieli de judecata de 2500 lei.

| alexutu88 a răspuns:

Daca ai la mana că respectivul vatamat nu mai are nevoie de nimic că ai platit daunele, te duci și faci cerere la procurorul de caz și poți primi dovadă și prelungirea dovezi! Permisul îl recuperezi doar la finalizarea anchetei!

| alexutu88 a răspuns (pentru alexutu88):

Dar ai grija mare daca plătești daunele și ai la mana un astfel de document posibil vei scăpa cu el instanța de plata altor despăgubiri!

| zislionelmessi explică (pentru alexutu88):

Se poate considera parasire de la locul accidentului, daca am dus-o acasa si i-am dat datele?

| suntserios a răspuns (pentru zislionelmessi):

In accident cu victime chemi autoritățile si nu misti masina. NICIODATA.