| Robotzzzi a întrebat:

Salut.Daca mi-am cumparat o masina pe numele meu si vreau sa o inmatriculez o pot inmatricula pe numele mamei si sa raman eu proprietar in acte?
Imi spuneti procedura va rog?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inmatricularea se poate face doar pe numele proprietarului din acte.
De asemenea proprietarul poate solicita inscrierea si altei persoane, care foloseste masina, in certificatul de inmatriculare, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, citez:
"ART. 8. (1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectueazã în baza urmãtoarelor documente:
a) cererea noului proprietar. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicitã în cerere;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se poate... inmatricularea se face pe numele proprietarului