Întrebare recomandată | cosy12 a întrebat:

Salut, deci am 15 ani stau in Italia si as vrea sa ma intorc in Romania. As vrea sa stiu ce documente imi trebuie fara ca sa fiu insotzit de un parinte?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti cetatean roman te poti intoarce linistit in Romania, n-ai nevoie decat de un act de identitate romanesc(carte de identitate ori pasaport).
Problema va fi cand o sa vrei sa te inapoiezi in Italia si nu o sa fii insotit de parinti. Pentru iesirea din Romania ai nevoie de o declaratie autentica a parintilor, prin care acestia isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major. Acesta poate fi, dupa caz, conducatorul auto sau personalul de bord de pe avion sau tren. Declaratia se poate face la un notar public(in Romania) sau la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Italia.

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Poţi dacă ai procură de la ambi părinţi şi la aeroport să te aştepte un împuternicit major.

| TwiXXXie a răspuns:

Nu poti sa calatoresti dintr-o tara in alta daca nu ai 18 ani happy