| anonim_4396 a întrebat:

Deci eu am un Windows 10, mi la pus acum ceva timp un prieten, gen cand imi cumparasem laptopul eu acum vreau sa il reinstalez, si am incercat tot cu acel instrument sa zic asa de pe Microsoft unde e windows 10 gratis, si spunea ca daca licenta nu e buna sau ceva de genul asta sa refuz, dar eu nu stiu daca e buna, eu cred ca da, ca nu mi-a spus acel prieten atunci, si faza e ca odata mi-am mai pus windows 10 singur, de la windows 7 si nu stiu sigur daca si aceea licenta era cumparata sau nu, dar idea e ca atunci nu mi-a aratat asta, si faza e ca de la un timp de cand mi-a pus acel prieten windows 10, uneori spune ca trebuie activat, dar eu stiu ca daca nu e activat nu e nimic, doar ca nu pot pune un wallpaper sau ceva de acest gen, si asta nu ma deranjeaza, deci daca il reinstalez, trebuie sa apara asta nu? Ca oricum nu ma intereseaza, ca eu am auzit ca e legal asa, dar daca vreau sa pun un wallpaper de acolo sau chesti d-astea trebuie sa iau licenta, chiar daca pozele de pe net merg foarte usor puse laughing
PS: oricum din cate stiu nu prea se intereseaza in Romania daca ai ceva piratat, dau funda pentru un raspuns bun big grin.

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

L-am instalat de pe site-ul oficial unei vecine, de aproape 2 ani, si ii functioneaza si acum. II apar mesaje dar le ignora.
Si adevarat, nu poti customiza deloc interfata pana nu il activezi.

Citisem pe undeva ca se poate folosi neactivat o perioada nedeterminata de timp, nu mai expira precum Windows 7 sau 8.

| TronHD a răspuns:

Ok,deci te-as putea ajuta eu daca ma contactezi pe skipe
cristi. bucatariu1

| GhostBlack7 a răspuns:

Salut, poti folosii versiunea "not licensed" si eu o folosesc, il am de aproape un an instalat.
https://imgur.com/a/MGjd1

Singurul dezavantaj este ca nu primesti actualizarile Microsoft si ca nu poti customizare interfata windowsului.

| Nten a răspuns (pentru GhostBlack7):

Da stiu, ca in ultimul timp eu pe asta il aveam, dar eu primeam updateuri, doar ca nu puteam sa customizez interfata, cum am zis si in intrebare, poate la tine nu erau updateuri, fiidnca se poate sa fi fost dezactivat din setari sau cv sau nu stiu...

| GhostBlack7 a răspuns (pentru Nten):

Acele update-uri sunt de la securitatea google, pe care Microsoft și alții furnizorii de sisteme de operare sunt obligați sa îl facă.
Update-urile oficiale Microsoft sunt puse doar pe terminalele licențiate.

| Nten a răspuns (pentru GhostBlack7):

Pai daca mie imi spunea actualizare si inchidere de exemplu, si dupa ce il porneam vedeam chesti noi in windows...