| Kolors a întrebat:

Salut.Dupa ce dau bacul si iau rezultatele vreau sa-mi depun actele pentru somajul acela de 6 luni.In cele 6 luni trebuie sa ma prezint (lunar) acolo? Si mai am o intrebarebig grinoar stau acasa si iau somajul, nu trebuie sa merg la cursuri sau ceva de genul asta nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Dupa inscrierea la somaj (dupa 60 de zile de la luarea in evidenta) trebuie sa te prezinti lunar.
2. Daca AJOFM iti ofera cursuri de calificare si esti apt de meseria respectiva atunci trebuie sa le urmezi. Daca nu le urmezi pierzi indemnizatia de somaj.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Absolvenţii din promoţia 2016 pot beneficia de indemnizaţie de şomaj dacă se înregistrează ca persoană în căutarea unui loc de muncă, în termen de 60 de zile de la absolvire(data incheierii cursurilor scolare ) --- nicidecum dupa bac, asa cum spui tu!
1.Da, trebuie sa-ti vizezi lunar carnetul de somer.
2.Agentia iti va face oferte de cursuri de calificare din care poti sa alegi dupa preferintele tale( nu te obliga nimeni sa alegi un anumit curs!).Se poate intampla(s-a intamplat si altora!) sa te inscrii la un curs dar acesta sa nu se mai tina pentru motivul ca, la cursul respectiv, nu s-a inscris numarul minim de cursanti necesar organizarii acestuia. Daca cursul se va fi organizat iar tu ai optat pentru acest curs, in situatia in care refuzi sa-l frecventezi, vei pierde indemnizatia de somaj.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIE să depui actele pentru luarea în evidenţe în termen de maxim 60 de zile de la absolvire!
Apoi, după alte 60 de zile trebuie să depui dosarul pentru şomaj.
Trebuie să te prezinţi LUNAR la semnat.
Dacă eşti chemat/ă la cursuri, atunci ai OBLIGAŢIA să mergi!
Dacă nu mergi la semnat sau la cursuri, se SUSPENDĂ/anulează Ajutorul de şomaj!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-de-liceu/

http://www.tpu.ro/......si-sa-imi/

| Nairda777 a răspuns:

Ar fi bine sa sa-ti gasesti de munca, nu ne mai ingrosa randurile somerilor si asa sunt destui.
Da, trebuie sa te prezinti lunar si esti obligat de AJOFM sa urmezi cursuri de calificare.