| alexxanddru21 a întrebat:

Salut, ieri am avut un accident: mergeam pe scuter cand o duba mi-a taiat calea si am fost obligat sa franez mai tare ca sa nu intru in ea, dar ghinionul meu a fost ca frana de pe fata a tinut mai tare, s-a blocat roata si am cazut laughing)
Problema este ca a fost nevoie sa ajung la spital pentru ca aveam dureri foarte mari de coloana pentru ca am dat cu capul de bordura cand am cazut.
Dupa ce am iesit de la spital, am fost la brigada rutiera unde mi-au facut dosar pentru vatamare in urma caruia am ramas cu o dovada a permisului de conducere pe care pot s-o reinnoiesc la fiecare 2 saptamani.
Intrebarea mea este: cam cat dureaza pana se claseaza dosarul si o sa pot intra in posesia permisului de conducere?
Mersi

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus cand se va termina.
In mod normal n-ar trebui sa tina mai mult de o luna dar se poate sa tina si cateva luni, de obicei organul de urmarire penala tine la sertar asemenea dosare si se preocupa prea putin de ele.
Este bine sa te interesezi si sa soliciti terminarea mai repede a procedurii.

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ai început prin a prezenta situația ca și cum a fost vina dubei ("o dubă mi-a tăiat calea"), dar până la urmă a rezultat că a fost vina ta...

Zi merci că nu ai murit și folosește timpul cât stai pe bară ca să reflectezi asupra riscurilor condusului imprudent.

| alexxanddru21 explică (pentru johnnny123):

Ma vere pareristi ca tine n aveam nevoie
intrebarea era alta

| alexxanddru21 explică (pentru johnnny123):

Si ca idee permisu e la dosar, nu e suspendat
asa ca du te te rog si canta la alta masa

| johnnny123 a răspuns (pentru alexxanddru21):

Gata vere, am înțeles, ai dreptate.
Nu reflecta deloc, urcă-te înapoi pe scuter și dă-i blană!