| anonim_4396 a întrebat:

Salut lume!
Am avut o afacere cu un service gsm dar fara firma fara nimic, un angajat mi-a primit un laptop care acum a ramas la mine de vreo cateva luni iar service-ul l-am vandut. Acum omul imi cere laptopul si il vrea ori reparat ori banii inapoi iar eu nu am cum sa ii dau banii inapoi fiindca i-am cumparat deja un display cum mi-a cerut clientul, dar mai are si alte probleme si nu merge reparat. Acum omul vrea laptopul si banii inapoi, daca nu ma denunta la politie si la protectia consumatorului, imi poate face ceva daca nu are dovezi?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti face plangere penala poti fi invinuit cel putin de 2 infractiuni: exercitarea unei profesii fara autorizatie si evaziune fiscala.
Te sfatuiesc sa rezolvi amiabil problema, ca sa nu regreti mai tarziu.

| mihailabgsm a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu răspunde pentru exercitarea fără drept și autorizație.
Poate atrage răspunderea penală pentru abuz de încredere și pentru așa zisa evaziune fiscală poate primi maxim o amendă de la primărie și de la anaf sau opc.

| mihailabgsm a răspuns (pentru Ioandelasal):

Fiindcă pentru a avea service gsm sau a fi tehnician gsm de ex nu este nevoie de autorizări sau calificări deși ar trebui.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihailabgsm):

Asta o crezi tu. Si infractiunile nu sunt in competenta ANAF sau a primariei ci a organelor de urmarire penala si apoi a instantelor judecatoresti.

| mihailabgsm a răspuns (pentru Ioandelasal):

Știu asta, dar vezi că sunt în dragonul roșu o grămadă fără firme și nu-i caută nici dracu, vând de milioane de euro, despre ce vorbim. Nu-l iau p-ăsta pentru un laptop. Eu lucrez în domeniu și am lucrat și pe la alte service-uri și rar se-ntâmplă să facă cineva dosar penal pentru așa ceva. Unul singur a făcut și ăla un nenorocit care fura plăcile de bază ale oamenilor. Îi dă banii sau un laptop cu același model și scapă. Dar și ăsta idiot că nu are firmă, nu are nimic, prostia e mare și ne mai și mirăm de ce ajungi ca prostul la zdup.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihailabgsm):

Faptul ca unii comit ilegalitati si nu sunt pedepsiti nu inseamna ca ilegalitatile nu exista si nu trebuie pedepsite. Si daca nimeni nu reclama, nu ia atitudine, nici nu o sa fie pedepsiti si apoi ne plangem ce rau merg lucrurile la noi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ai favut evaziune fiscala si mai nou i ai furat si bunul omuli. E clar ca are ce sa iti faca

| gabicoo a răspuns:

Are aici dovada!

| badpanda a răspuns:

Il duci la un service adevarat sa-l repare si il inapoiezi clientului.
Iti poate face probleme destul de mari si la final o sa te coste de 10 ori mai mult.
O sa fie chemat la tribunal si fostul angajat.