| Valentina28 a întrebat:

Am trimis un laptop Asus la reparat(in garantie), iar acuma am primit un email de la firma respectiva in care mi se cere parola bios pentru a testa hdd-ul, fara parola nu imi pot face laptopul doar contra cost. Eu de unde as putea sa stiu parola respectiva? Ce este bios-ul? Exista o rezolvare?

5 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Frate unde l-ai trimes la piata. Pai daca tot l-ai trimes la grantie aia chiar atat de prosti poate fi de iti cere tie parola de la Bios. Tu esti cel care il repara sau ei?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da exista o rezolvare, zile sa sa scoate bateria de pe placa de baza ca se reseteaza parola. Plus hdd poate fi testat si pe alt laptop... la ce fel de service l ai trimis? Ca aste sunt chestii banale pe care ei ar trebui sa le stie ce spanac

| valentin75 a răspuns:

Salut! Cred ca fac misto de tine, se pricep foarte bine sa treaca de acea parola, probabil ca vor si niste bani de la tine. Daca nu ai date importante pe hard (nu te intereseaza) le poti trimite un mail prin care la spui ca nu te intereseaza datele de pe hard, ci reparatia acelui laptop. Sa iti salvezi acel mail prin print screen, il pui pe un stick ca sa nu-l pierzi. Sa poti face dovada mai tarziu ca le-ai trimis acel mail. Daca ai date importante pe acel laptop e mai greu. Intreaba de unde ai cuparat acel laptop care sunt conditiile cand trimiti in garantie, vezi ce spun cei de acolo. Scrie la firma care iti repara acel laptop, si trimiti si la Asus, la firma producatorare. Daca repara acel tip de laptop trebuie sa aiba acreditare de la Asus. Vezi ce zic. Le spui ce ai patit cu cei de la service, daca e nevoie sa fie acreditati de ei pentru a repara acel laptop in garantie.

| Valentina28 explică (pentru valentin75):

Si normal ca vor niste bani! Mi-au spus ca daca nu am parola bios, atunci trebuie resetata, inlocuita...etc si costa 289 lei.