| PlusZero a întrebat:

Muncesc de 4 luni de zile in Germania, fara carte de munca. Faza-i ca sefu mi-a facut Gewerb iar eu nu prea stiu cum sta treaba cu legile aici in Germania. Astazi am aflat ca taxele pentru asemenea persoane sunt foarte mari... mentionez ca am 19 ani si sunt necasatorit.

As vrea sa stiu niste detalii... daca sa ma astept la taxe mari sau nu, daca merita sa mai muncesc sau nu in asemenea conditii. Orice raspuns aflat in tema e bine primit.
Multumesc frumos pentru ajutorul acordat si timpul risipit in alcatuirea raspunsului!

12 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Taxele sunt destul de mari in functie de venitul tau. Cand un patron sau o firma iti face un gewerbe e mai mult o teapa. Poti sa te adresezi la politie pentru ca ei au facut o ilegalitate. Gewerbe este ca si cum ai facut un pf in Romania si practic firma a facut un contract intre tine si ei. Sa zicem ca ai un venit brut de 1500 de euro vreo 400 sau 500 o sa fie taxele si ramai cu 1000 sau 1100. Nu stiu cum ai facut cu asigurarea de sanatate ca daca o faci pe cont propriu e mult mai scumpa decat daca esti anfajat. In ce domeniu lucrezi? Daca e ceva fen constructii sau instalatii sanitare si te pricepi iti recomand sa iti cauti lucrari si sa lucrezi pe cont propriu. Poti castiga foarte mult daca esti descurcaret. Poti sa gasesti pe ebay si in ziare lucrari. E mai greu la inceput, dar daca esti descurcaret poti face bani buni. Te sfatuiesc sa cauti pe cineva care stie germana si sa mergeti la un steuerberater.

| PlusZero explică (pentru viavo):

Lucrez la interioare. Sincer, sunt incepator si ma aflu aici doar pentru a-mi strange niste bani ca sa pot incepe cursurile la o facultate din Romania. Acuma ca mi-ai zis cum sta treaba cu taxele, ma ingrijorez... am contabila pe care o platesc la sfarsit de an, ma ajuta asta cu ceva? Cand am venit mi s-a spus atata: "Iti facem gewerbe la primarie ca sa poti lucra cu acte in regula". Acuma ce as putea sa fac? Imi distrug sanatatea cate 11, 12 ore zilnic pe santier pentru a da aproximativ 30% din venitul meu la stat? Da-mi niste sfaturi... cum pot sa opresc asta?

| viavo a răspuns:

Scz de greseli. Unde esti in Germania? Si ce ti a promis patronul?

| PlusZero explică (pentru viavo):

La vreo 40km de Frankfurt.
Deci mi-a promis un loc de munca cu acte, sta mi-a zis. Mi-am negociat salariu, am fost multumit si am venit. Cand am ajuns, mi-a zis: "Trebuie sa mergem la primarie ca sa-ti facem anmeldung, sa nu lucrezi la negru". Nu aveam de unde a stiu in ce ma bag, munca si patronul au fost ok, faceam ore zilnic destule iar salariul l-am primit mereu la timp(+ mici bonusuri din partea sefului). Zilele astea m-am panicat cand a venit un coleg nou, mai invarsta, care stia cum e treaba cu gewerbele si ca ar fi o mare teapa. Da-ti cu parerea, da-mi niste sfaturi, iti raman recunoscator!

| viavo a răspuns (pentru PlusZero):

Practic lucrezi legal, de asta nu trebuie sa te temi, dar patronul nu a fost corect. El trebuia sa iti faca angajare. Si in cazul in care el nu mai are ce sa iti dea de munca nu e nevoit sa te dea afara pur si simplu te anunta ca nu mai are si tu ramai fara lucru. Cum faci cu cazarea? Daca si cu cazarea esti pe cont propriu, atunci cauta altceva cu contract si renunta la gewerbe.

| viavo a răspuns:

Nu te panica. Vorbeste cu contabila si intreaba o cat ai de platit si daca poti sa platesti lunar. Daca nu platesti lunar o sa fi nevoit sa scoti totul de o data si o sa fie mai greu. Ce mai poti sa faci este sa cauti un avocat roman, sa il suni si sa ii explici situatia. El iti da suficiente sfaturi. In cazul in care dai de greu poti sa mergi la arbeitsgericht si sa depui o plangere acolo in care sa le spui ca tu nu stiai ce e aia geverbe si ca ei au profitat de naivitatea ta. Dar daca ei te platesc bine si iei peste 2500 atunci e rentabil atata timp cat iti platesti taxele la zi.

| PlusZero explică (pentru viavo):

In momentul de fata am undeva la 2200/2400 euro pe luna. Sefu a zis ca el nu ne inregistreaza salariu real in acte, cum ar veni ne baga mai mic. A zis ca el incearca sa avem pe an in acte sub 17.000 euro daca poate, chiar daca noi incasam pe an 22.000+ euro. Colegii zic ca ei pe anul trecut nu o avut taxe de platit. Ma pot astepta sa vina peste ani de zile? In conditiile in care m-as intoarce in tara.

| viavo a răspuns (pentru PlusZero):

In cazu asta stai acolo ca nu e rau

| viavo a răspuns (pentru PlusZero):

Dar vorbeste cu contabila si spune i ca vrei ss platesti toate taxele la zi nu la sfarsit de an. Si asa nu o sa ai surprize. La sfarsit de an o sa se faca o recalculare si o sa primesti sau o sa platesti diferenta de vreo 2 3 sute.

| viavo a răspuns (pentru PlusZero):

Se pare ca patronul fave in asa fel sa fie bine si pentru el si pentru voi

| viavo a răspuns:

Sunt multi avocati romani, ii gasesti pe net si ei iti pot da sfaturi mai bune.

| viavo a răspuns:

Cand ai facut gewerbe ti-au cerut o diploma sau numai buletinul si anmeldungul?