Întrebare recomandată | Chriss203 a întrebat:

Salut! Postez aici strict din curiozitate și în speranța de a primi un răspuns pertinent...
Am primit o scrisoare de la poliție. Îmi cer să le spun datele persoanei care a condus mașina la o anumită oră. Mașina este pe numele meu. Problema este următoarea: mașina nu a fost condusă în intervalul menționat de ei și data în care s-ar fi întâmplat acest fapt este de acum 2 luni; mi se cer permisul de conducere și certificatul de inmatriculare. A mai pățit cineva asta? Ce ar putea însemna? Într-o manieră foarte onestă, eu nu înțeleg ce ar putea fi. Mașina în cauză nu a fost condusă 2 luni de zile și a fost parcată pe un loc regulamentar, nu a perturbat participarea la practică și nici nu a fost pusă în funcțiune pe drumuri publice cu vreo defecțiune... (și chiar dacă ar fi fost defectă, a stat 2 luni parcată, luni în care se regăsește intervalul precizat de ei...). Menționez că pe „scrisoare" nu se specifică niciun MOTIV al sesizării/solicitării! Scrie doar că trebuie ca persoana să se „prezinte de urgență".
Mulțumesc și aștept răspunsul cuiva ce a mai trecut prin așa ceva!
P.S. Mă voi duce la poliție, dar nu zilele acestea - vreau doar să mă mai lămuresc... să știu măcar despre ce este vorba!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa te prezinti, chiar daca nu scrie de ce vor sa stie cine a condus masina la data respectiva, vei afla cand te prezinti.
N-avem de unde sti exact, pot fi cateva situatii in care un conducator auto a fost prins pe camere sau observat cand a savarsit o contraventie si nu a fost oprit imediat de politia rutiera sau locala si nici nu s-a putut stabili cine a condusa masina, ci doar marca si numarul de circulatie a masinii.
Pentru a sti pe cine sa amendeze este chemat proprietarul masinii sa spuna cine a condus masina in data, ora si la locul respectiv, ca sa stie pe cine sa amendeze.
Este bine sa te prezinti cat mai repede, altfel poti fi amendat si amenda este destul de mare.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la Politie si te vor lamuri ei. Asta nu tine de competenta TPU.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca politia ti-a cert asa ceva inseamna ca ei au poze sau inregistrari video cu masina ta, care a fost vazuta ori implicata in vreun accident sau actiune ilegala.

Este important sa te duci imediat la Politie, fara sa amani, fiindca ei pot interpreta intarzierea asta ca un refuz din partea ta si pot lua actiune legala impotriva ta.
Nu inteleg de ce sa nu te duci imediat la Politie, ce ai de ascuns?
De ce trebuei sa te intersezi in stanga si dreapta... daca esti cinstit si tu stii ca masina nu a fost condusa deloc, in perioada aia?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Efectiv nu avem cum sa ghicim de ce te cheama. Daca nu stii tu, cu atat mai putin noi. Te prezinti la politie, vezi despre ce e vorba si clarifici cu ei.

| UserRo10 a răspuns:

Mergi la politie cu dovada ca masina a stat la acel moment (filmare camers upraveghere sau tichet parcare) si nu ti se intampla nimic. Iti spun sigur ca cineva a mers cu masina atunci. Nu te cherama degeaba

| AmandinaDragan a răspuns:

Mergi la Politie. Masina a fost condusa de tine sau ai imprumuta-o altei persoane. Poate fi o amenda si vor sa o ''dea'' vinovatului.
Daca nu le spui cine a condus o sa iei tu amenda.

| teclado a răspuns:

Așa este în RoMania îți iei amendă sau te bagă la pușcărie apoi ca să dovrdrști că ești ne vinovat trebuie să ppăteâti din buzunarul tău avocați...

Mergi și tu cu ceva martori
Poate ca bate vreo camera de supraveghere pe masină poate mai există înregistrarea video.

Poate au chiar cei de la primărie camere pe acolo si poti sa le zici sa ceara de la primarie inregistrările.

Oricum explica-le chisr așa câ mașina ta este defectă

Dar uităte intre timp să nu îgi fi furat cineva numerele de imatriculare
Sau poate le-a imprumutat.

Ar trebui sa de rezolve repede

Le spui câ mașina este defectă a fost defectă si nici nu ai de gând sâ o repari prea curând.

Vezi repede daca sunt ceva vecini pe acolo care să știe clar că mașina nu sa mișcat.

| suntserios a răspuns (pentru teclado):

Chiar daca bati campii, incearca in limba romana.

| 76843 a răspuns:

Eu zic sa nu tragi de timp. Mergi zilele astea, maine.
Spune-le ca a fost parcata. Daca intr-adevar nu esti vinovat, nu ai dat-o nimanui, nu ai ce sa lamuresti prin altii.
Apropo de lamurit, vezi cine mai are o copie a cheii tale.

| Chriss203 explică:

În loc de „participarea la practică" voiam să spun „participarea în trafic..." sau ceva de genul... nu știu la ce mă gândeam!