| Gaby46 a întrebat:

Prin luna noiembrie am avut un accident cu un motor, permisul mi-a fost retinut (facand-umi si dosar).Ca sa imi pot luat permisul am inteles ca trebuie sa astept pana se termina dosarul sau daca vreau pot cere de la parchet o prelungire pe 30zile.Este vreo metoda prin care pot sa imi iau permisul inainte de a se solutiona dosarul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.219 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, citez:
"(2) Restituirea permisului de conducere se dispune de către seful  serviciului politiei rutiere pe raza careia a fost savarsita fapta, la cererea titularului, în baza rezolutiei sau, după caz, a ordonantei procurorului prin care s-a dispus neinceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarirea penala ori încetarea urmaririi penale, în baza hotărârii judecătorești rămase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contraventiei a fost anulat ori ca urmare a încetării masurii de siguranţă prevăzute la art. 112 lit. c) din Codul penal, republicat, cu modificările şi completările ulterioare."
De asemenea conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Conform OUG 195/2002, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre  judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporala a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;
  d) titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanţă prevăzută la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal.
e) permisul de conducere a fost obţinut cu încălcarea normelor legale, situaţie constatată de instanţa competentă.
  f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă."
Nu spui pentru ce infractiune esti cercetat penal. Daca esti cercetat si condamnat penal, pentru o infractiune din cele aratate, atunci permisul iti va fi anulat si n-ai ce prelungire cere.

| Gaby46 explică (pentru Ioandelasal):

Vatamare corporala din culpa, dar nu a fost mare lucru.Dosarul a ramas la Parchet, nu s-a ajuns la judecatorie.Prelungire am luat pana acum de 2 ori.Si dosarul este din luna noiembrie si este aprilie si inca nu s-a solutionat. si ma intrebam daca se poate lua permisul inate de a se solutiona dosarul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gaby46):

Si ce a dispus procurorul?

| Gaby46 explică (pentru Ioandelasal):

Nu știu. Dosarul cred ca este încă in cercetare. Dupa ce se termina îmi vine acasa o foaie cum ca s-a clasat. Dar mi se pare ca durează cam mult, oare daca as merge in audienta s-ar rezolva mai repede?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gaby46):

Ar fi bine sa mergi. Daca primesti clasarea iti vei putea obtine permisul, asa cum ti-am citat.

| Gaby46 explică (pentru Ioandelasal):

O sa merg. Mersi de ajutor.

6 răspunsuri:
| Bogdan_Mario_1985 a răspuns:

Ar fi bine sa te duci sa te interesezi la DRPCV ( derepeciv ) sigur vei afla raspunsul acolo