| cristinab a întrebat:

Doresc sa stiu cum pot rezilia un contract cu firma RDS RCS? Mentionez ca avand la o alta firma contract (firma cumparata de ei), am fost obligata sa trec la ei, dar mi-au lasat si vechiul contract valabil, fiind obligata sa platesc 2 facturi, si anume: pentru internetul si cablul tv al vechii firme prestatoare si o alta factura pentru aceleasi servicii oferite de ei. In momentul in care am mers la o casierie a lor si am solicitat rezilierea contractului, mi s-a spus ca nu se poate, pentru ca am semnta pe 15 luni!
Ajutati-ma, va rog! Sunt disperata, in fiecare saptamana de mai multe ori, se intrerupe internetul, sau cablul tv, iar eu sunt nevoita sa ii chem in permanenta sa-mi solutioneze problemele...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rezilierea unui contract se poate face pe cale amiabila, in conformitate cu prevederile contractuale ori prin instanta.
Nu sunteti obligata sa platiti facturi de la ambele firme, daca acestea se refera la aceeasi perioada si la aceleasi servicii.
De la data preluarii vechii firme de catre RDS-RCS, de regula, se preiau toate drepturile si obligatiile acesteia, inclusiv contractele in derulare si vechea firma nu mai are personalitate juridica, daca a fost preluata integral(fuziune prin absorbtie).
Succes!

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
intrebare esentiala: cine este TITULARUL primului contract?
cine este TITULARUL noului contract?
aici este cheia? astept raspuns...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
daca tu esti titularul celor doua contracte si ele sunt facute pe acelasi buletin (carte de identitate) al tau, la aceeasi adresa (la care locuiesti legal), le poti demonstra foarte usor anomalia intretinuta de ei;
te duci cu actul de identitate, cu cele doua contracte si cu o Cerere/Reclamatie scrisa, la care faci o copie la xerox, o depui la seful de la RDS din localitatea de care apartii cu abonamentele, INSISTA sa ti se dea un numar de inregistrare plus data zilei si pe Cererea pe care o lasi acolo si pe exemplarul care ramane la tine,
apoi nu pleca, dicuti cu cei de acolo argumentele pe care le ai pentru anularea unuia din contracte, EVENTUAL sa ti considere in Sold platit in avans fiecare factura platita dublu (cum ai explicat tu in primul mesaj)
sa ne scrii ce ai rezolvat.

| cristinab explică:

TITULARUL contractului sunt eu...Si al primului contract si al celui de-al doilea.