| Asztalos_Armin_1998 a întrebat:

Scoala de soferi poti face la 17 ani si examenu sa il dai la 18 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face scoala de conducere de la 17 ani doar daca esti elev la o scoala cu profil auto. Daca nu esti o poti face numai de la 17 ani si 9 luni. In acest sens sunt prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

2 răspunsuri:
| Alecx19 a răspuns:

Poti sa te inscri la scoala la 17 ani si 9 luni si sa dai examenul la 18 ani

| legolas007 a răspuns:

Sal eu din cate stiu acum cativa ani puteai da cu vreo 6 luni inainte de implinirea varstei dar in 2013 daca tin bine minte s-a schimbat si se da de permis doar la 18 ani impliniti