| PringAloe a întrebat:

Pentru tricicletele electrice care nu depășesc 25km/h este obligatorie casca de protectie?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, atunci cand circula pe partea carosabila si numai pentru minorii sub 16 ani.
Conform art.70, alin.(4) din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Casca de protecţie este obligatorie pentru conducătorii de biciclete şi trotinete electrice a căror vârstă este sub 16 ani, atunci când se deplasează pe partea carosabilă."

| Violleta2022 a răspuns:

Aici ai tot ce trebuie sa stii, despre circulatia cu tricicleta electrica:

https://blog.bimax.ro/......t-aprobata

| johnnny123 a răspuns:

Ar trebui sa porti casca pentru tine, nu pentru ca e obligatorie. Ai incercat vreodata sa vezi cum este sa dai cu capul de ciment la "doar" 25 km/h?

| Zuzu1991 a răspuns:

Fiind tricicleta si nu trotineta, iar litera de lege pe care a dat-o Ioandelasal se refera numai la trotinete si biciclete (2 roti) se numeste ca nu e reglementata, deci faci ce vrei

totusi, un politist cu, capsa pusa si care nu si-a facut norma la amenzi, poate sa ti-o traga, doar d'aia

| Ioandelasal a răspuns (pentru Zuzu1991):

Gresesti!
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.6.În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, expresiile şi termenii de mai jos au următorul înţeles:
"10^1. trotineta electrică - vehiculul cu două sau trei roţi şi ghidon, utilizat pentru transportul unei singure persoane, care nu este prevăzut cu loc şezând sau care este echipat cu un loc şezând pentru conducător, al cărui punct de şedere de referinţă se află la o înălţime mai mică sau egală cu 540 mm în cazul celor cu două roţi, respectiv la o înălţime mai mică sau egală cu 400 mm în cazul celor cu trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 6 km/h, dar nu depăşeşte 25 km/h şi care este echipat cu motor electric; punctul de şedere de referinţă are înţelesul prevăzut în Regulamentul (UE) nr. 168/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului din 15 ianuarie 2013;"

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Aham, nu am auzit niciodata de 3 roti, de aia nu am stiut
multumesc de completare

| DaniTDCI a răspuns:

Casca e obligatorie doar pe motociclete, in rest casca e doar recomandata pe celelalte tipuri de vehicule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este recomandată, nu obligatorie.

| dge18 a răspuns:

În primul rând nu sunt legale, în al doilea rând și la alea care merg până la 25km/h pentru siguranța oamenilor at trebui să aibă toți căști de protecție.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Dacă vrei să trăiești...da!

| Oanasecret1 a răspuns:

Nu este doar recomandată