| anonim_4396 a întrebat:

Sunt a 12a, am facut 18 ani etc, am facut cerere pentru alocatie. Intrebarea este urmatoarea: cand imi vine alocatia retroactiv? Si pe cate luni?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Mda, în acest caz, după cum ai observat şi în linkul pe care ţi l-am dat anterior, pe perioada vacanţei de vară NU primeşti Alocaţia de stat!
Alocaţia o vei primi începând cu cea aferentă lunii Septembrie ( sau Octombrie, dacă vă "păcăleşte" de cele 2 săptămâni ) - alocaţia se primeşte în luna următoare - deci, în Octombrie ar trebui să primeşti alocaţia aferentă lunii Septembrie.
Evident, observi că NU are ce alocaţie să-ţi vină retroactiv...

O zi frumoasă!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai cerut si plata alocatiei neprimite se poate primi odata pe toate lunile cand nu ai primit-o, cu conditia sa nu depaseasca 3 ani. In mod normal trebuie sa o primesti cand o primesti pe cea din luna curenta.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, poate cu o speranta o sa o primesc in octombrie, pe 10-11 ca de obicei.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

De ce să-ţi vină retroactiv?

Ar trebui să GHICIM detaliile? =))
EXPLICĂ care este situaţia de fapt : de când nu ai primit alocaţia, în ce lună ai împlinit 18 ani, în ce lună ai depus Cererea ( şi unde ai depus-o ), etc.

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......ceu-funda/

Toate cele bune!

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Ultima alocatie am primit-o in iunie. Pe iulie, august si septembrie nu am primit inca. Cererea am facut-o in a 12-a, acum in septembrie. Am dat-o lui dirigu', tot in iunie am facut si 18 ani. Deci, 3 luni, nu am avut alocatia. Si ma intrebam daca am vreo sansa sa imi vina alocatia in octombrie, adica 3x84 = 252 lei. Cum aveam deja card, am fost sa iau extras de cont, dar cum nu am extras nimic in ultimile luni, nu a avut cum sa imi dea, dar in schimb, mi-a dat alta foaie, care am atasat-o la cerere.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Ce scârbe!
Mulțumesc, la fel.

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere happy

Mulţumesc şi euwinking

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, în acest caz, după cum ai observat şi în linkul pe care ţi l-am dat anterior, pe perioada vacanţei de vară NU primeşti Alocaţia de stat!
Alocaţia o vei primi începând cu cea aferentă lunii Septembrie ( sau Octombrie, dacă vă "păcăleşte" de cele 2 săptămâni ) - alocaţia se primeşte în luna următoare - deci, în Octombrie ar trebui să primeşti alocaţia aferentă lunii Septembrie.
Evident, observi că NU are ce alocaţie să-ţi vină retroactiv...

O zi frumoasă!

| adyzone a răspuns:

Alocatia iti vine pana in luna iunie, si normal ar trebui sa iti vina lunar, fara intreruperi daca ai facut cererea inainte de a implini 18 ani.

| anonim_4396 explică (pentru adyzone):

Cererea am facut-o acum in a 12-a, pentru ca nu ne-a anuntat nimeni, si 18 ani am facut pe timpul vacantei.