| Dragooos a întrebat:

Salut sunt angajat de 3 luni intr-un santier la mangalia si as vrea sa ma interesez stiu ca odata pe an se da un concediu platit de o luna de zile, eu la 3 luni am dreptul la acel concediu as vrea detalii daca se poate. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dreptul la concediu anual, conform contractului individual de munca si contractului colectiv de munca aplicabil.
Codul muncii nu detaliaza modul de acordare a concediului de odihna, aceasta se face prin cele 2 contracte amintite, asa ca trebuie sa te interesezi la biroul de personal al santierului sau al firmei care detine santierul.

| mgtow a răspuns:

La 3 luni e cam devreme, dupa 11 luni ai voie la concediu timp de o luna sau 2 saptamani si 2 saptamani mai tarziu

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ai dreptul cam la 5 zile.