| dbigiu84 a întrebat:

Salut, sunt clasa a 5-a.Am media pe primul semestru 10 curat, pot lua cumva bursa de merit? Daca da, trebuie sa depun ceva la secretariat? Sunt din Oradea la liceul Ghibu.Dai funda!

2 răspunsuri:
| IonutR1 a răspuns:

Bursa? In clasa a 5-a? Nu am auzit niciodata de asa ceva. Bursa se da la liceu. Eu am avut tot gimnaziul peste 9.50 si nu am primit nimic. La liceu se da bursa.

| dbigiu84 explică (pentru IonutR1):

Elevii din clasele a V-a și a IX-a nu pot primi bursă în semestrul I al anului școlar în curs. Dosarele de aplicație ale elevilor din aceste clase vor fi depuse în ACEASTĂ sesiune de concurs, până la data de mai sus (16 noiembrie, ora 15), vor fi evaluate, dar bursele vor putea fi încasate doar în semestrul II. Pentru elevii aflați în clasa a V-a, media generală pentru clasa a IV-a se calculează pe baza carnetului de elev, cu calificativele obținute în această clasă. Dosarul de aplicație trebuie să conțină și o copie xerox după acest carnet. Modul de calcul a mediei generale este același cu cel de la admiterea în clasa a V-a. uite aici