| nelyly a întrebat:

Sunt in conflict cu tiganii si nu stiu ce sa fac. Treaba sta in felul urmator:acum 2 zile am plecat grabit cu masina din poarta,timp in care ei erau pe strada. Strada fiind neasfaltata, praful s-a ridicat destul de mult. Si de aici a plecat totul. In timp ce eu am plecat cu masina, mama mea era in curte si i-a auzit cum ma injurau. In "dialogul" avut de mama mea si tigani, atat ea cat si eu am fost amenintati cu moartea si spargerea geamurilor de la casa respectiv masina. Pe langa asta, de fiecare data cand trec pe langa casa mea, huiduie, injura, ameninta, arunca cu pietre in casa, geamuri si masina. Am fost la politie si mi s-a spus ca tot ce pot face e sa depun o plangere si sa merg mai departe la judecata. Expresia domnului de la ghiseul politiei a fost: "Noi nu facem decat niste hartii, nimic altceva". Totusi, din cultura generala, amenintarea cu moartea este o fapta penala conform art. 206(nu sunt singur pe informatie). Acum vin si intreb:ce este mai mult de facut?

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai in primul rand mama ta e de vina.Da ai gresit ca ai facut praf da nu a fost cu intentie si cu niste scuze se putea rezolva, da a auzit mama ta ca te injura si a trebuit neaparat sa reactioneze in defavoarea vostra.
Este o vorba" daca taceai filozof ramaneai".Ce se putea intampla iti dadeau niste injuraturi in lipsa ta, tu oricum nu auziai si cu asta basta.Acuma vi i-ati agatat de cap.Sti bine ca majoritatea tiganilor nu prea au ocupatie si se plictisesc, plus ca au "onoare" vezi doamne.Asa ca ori o sa iti sparga capu, o sa scoti certificat medicolegal si le da o amenda, ori ii filmezi cand va vandalizeaza si ameninta si din nou le da o amenda, ori astepti ca poate va lasa in pace.
Cand te pui cu astea politia nu prea face nimic ca asa e rahatul asta de tara. Tigani cu tupeu si iti dau in cap daca le cârai si lumea ce se ca...a pe ea de frica deoarece stiu ce pot aia.

| SilentRain a răspuns:

Faceti plangere la alta sectie de politie
Incearca sa ii filmez sau le faci poze cand mai arunca cu pietre sau fac amenitiari

| OldSoul a răspuns:

Bla bla bla.
Pune-ti camere de supraveghere daca vrei sa poti face ceva cu adevarat.
Daca nu ai ceva palpabil, politia nu ridica un pix.

| Donsavas a răspuns:

Amenințarea si violența fizica sunt fapte penale. Depuneti o plangere. Se vor adresa personal la secție sa declare. În caz de veti păți ceva, vor plati. Pentru siguranța voastră, ignorați i! De omorât nu omoară fiindca nu este asa usor. De obicei e numai gura de om, mai ales cand intervine poliția. Aveti grija sa nu mai intrați în alte conflicte! Poliția le detestă.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu esti singurul bizon egoist care pune interesul propriu mai presus de deranjul facut celorlalti! murea cineva si erai unicul salvator? se scufunda titanicul si tu l-ai fi salvat de la ciocnirea cu icebergul? laughing laughing laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

laughing da unii uita de respect sipentru deranj pentru interese proprii, dar poate nu e cazul lui

| nelyly explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sunt curios cum ai reactiona tu in cazul in care mama ta ar fi plevat cu autobuzul la Bucuresti si ar fi uitat inhalatorul acasa.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

***.; poate lucreaza la SMURD Bizonul si intra in tura. chiar nu mi-am dat seama ca sunt prost informat.winking laughing laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru nelyly):

P.l.M.; mama bizonului se uita peste gard atunci cand imbecilul isi arata muschii tomberonului-motorizat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eu cred ca e ceva serios si politia e egal cu zero, niste umflati cu mustata fara minte e politia romana, nu trebuie sa facem rasism puteau fi si romani ce fac asta(gen acultatori de Dani Mocanu) pana acum nu am rezolvat nimic cu politia, tot singur mi-am facut dreptate si ma simt mandru de asta, doar ca in cazul lui daca o face trebuie sa o faca cu cap, deci sa o lase balta!

| JackR a răspuns:

Te muti, asfaltezi strada sau iti cumperi pusca/pistol si inveti sa tragi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista ceva legi ce te-ar putea ajuta,ii dai in judecata iar apoi incearca sa surprinzi acele momente cand te ameninta,arunca cu pietre etc filmand, la judecata arati filmarea ca proba si vor fi obligati sa iti ofere protectie, asta a patit un prieten in Olanda(legea e diferita stiu)nu stiu finalul, dar incercam sa te ajut putin, nu fa nimic pe cont propriu si nu raspunde la amenintari, incearca sa te feresti sa intri in vorba cu ei iar daca o faci pe cont propriu fa-o binewinking