| Dani94 a întrebat:

Acum 3 zile am consumat o sticluta de rofedex de la farmacie, apoi cand am plecat spre magazin sa cumpar o sticla de suc opa si politia...Mi au luat datele si au spus ca o sa primesc o amenda pentru consum de substante interzise/halucinogene. Apoi ma u intrebat ce fel de substante am consumat.Am spus rofedex, dar degeaba nu prea parea sa ma creada...Nu sunt consumator de droguri ilegale, nu am consumat niciodata. Chiar pot primii o amenda pentru chestia asta?

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

In Romania, amenda trimisa prin posta? Deci nu ti-au inmanat un proces verbal pe loc? Asa ceva nu este specific sistemului legal romanesc. E ceva ciudat aici, fiindca poti primi amenda doar pentru posesie de droguri, nu pentru faptul ca mergi impleticit pe strada! De ce n-ai spus ca esti putin pilit in momentul in care s-au legat de tine, fiindca e ziua prietenei tale bla bla? Parerea mea este ca doar ti-au luat datele, si te-au speriat cu promisiunea unei amenzi. Intreaba un specialist in drept!

4 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Daca ai bonul fiscal de la farmacie poti dovedi ce ai consumat si nu patesti nimic, indiferent ce efecte avea acel medicament asupra ta! Dar ce zic eu de bon fiscal, ambalajul medicamentului in sine este dovada! Oricum, n-am inteles daca erai la volan sau pe jos, cum au ajuns sa se lege de tine pe strada? Daca erai la volanul unui vehicul, e mai nasol, fiindca nu ai voie sa conduci sub influenta unor astfel de substante, fie ele si legale!

| Dani94 explică (pentru pufulescu):

Nu eram la volan, am stat 1 ora acasa dupa ce l am baut, apoi am mers pana la magazin sa iau un suc. Nu am deranjat pe nimeni, nu am facut probleme la nimeni pe strada.Cand am iesit din magazin la cativa metri era si politia, se tot uitau atent la mine. Dupa ce am traversat strada dincolo, unul mi a facut semn sa stau pe loc.Au inceput sa ma tot controleze prin buzunare.Ma u si intrebat ce am consumat, dar ce le ziceam eu nu credeau.Mi au luat datele, i-am intrebat pentru ce ei spunand ca este pentru amenda.O sa trimita prin posta amenda(asa au zis).

| pufulescu a răspuns:

Aaaa, scuze, nu m-am exprimat complet! Poti primi amenda pentru tulburarea linistii publice, sa fii sigur de asta, dar NU pentru consum de droguri! Si asa, si mi se pare ciudat ca nu ai primit procesul verbal pe loc!

| Kyılε a răspuns:

Te-au prin intr-o ipostaza rea. Da, cam poti primii amenda pentru treaba asta (ma refer la ipostaza).