| Catalinnnnnn232 a întrebat:

Bună TPU, acum câteva zile am pățit cv nasollaughing am consumat substanțe ilegale și mi s-a făcut rău pe drum, când am ajuns la spital poliția s-a autosesizat, m au întrebat cum mă cheamă și câți ani am, le am spus ca 17 ani 8 luni, mi-au notat numele în caiet dar nu am fost înștiințat de nimic, știe cineva ce o să se întâmple mai departe?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta constituie infractiune, conform L.143/2000, privind prevenirea şi combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri, rep. în 2014, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART. 4
  (1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deţinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani."
Posibil sa fii urmarit penal pentru cumpararea sau detinerea de droguri pentru consum propriu.
Fiind minor se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
 ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."

| Violleta2022 a răspuns:

Decamdata nimic, inca se aduna la dosar: analize, rezultatele testelor de la analize samd.
Sanctiunea si condamnarea vor apare curand, inca nu se grabesc ca esti minor, dar imediat cum implinesti 18 ani, vine si sentinta.