| AlexSamp32 a întrebat:

Am 14 ani si as vrea sa conduc o masina.Am voie sa conduc o masina pe un drum care nu e public cu tatal meu in dreapta?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti conduce pe orice drum care nu este public. Mare atentie, pentru ca un drum sa nu fie socotit public este necesar sa fie semnalizat ca atare, conform OUG nr.195/2002, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| Teodor35 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Esti avocat fiinda mereu te vad sa raspunzi cu toate regurile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Teodor35):

Nu sunt avocat, sunt un jurist pensionar.

| Freya1 a răspuns:

E cam devreme sa conduci si tatal tau trebuie sa fie constient ca o data ce iti place asta poti sa faci vreo nefacuta pana la urma

| AlexSamp32 explică (pentru Freya1):

Oricum nu ma mai lasa.
Ms oricum

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pe drumurile nepublice poti conduce tip de autovehicol fara a detine permis de conducere! este foarte bine ca tatal tau te instruieste in dobandirea aptitudinilor, dar si in respectarea normelor rutiere. daca ai posibilitatea : mergi la un club de karting si acolo vei capata mai usor reflexele specifice sofatului!
bafta deasa si mult succes!

| Andreea11989 a răspuns:

Atata timp cat sti sigur ca nu este drum public, poti sa conduci.

| anonimulk a răspuns:

Nu nu ai voie daca esti prins ti se va face dosar penal si nu vei avea voie sa dai 5 ani dupa ce ai implinit varsta de 18 ani adica dupa ce ai facut 18 abia la 23 o sa poti da de permis + ca si tatal tau va fi tras la raspundere pentru ca si-a lasat fiul de 14 ani minor sa conduca.

| suntserios a răspuns (pentru anonimulk):

De unde spanac ai scos aberatiile alea cu 5 ani, cu dosar penal daca conduce pe camp samd?

| anonimulk a răspuns:

Nu ai voie si daca esti prins ti se va face dosar penal si parinti tai vor fi trasi la raspundere