| Dragosafr a întrebat:

am avut proces cu tatăl copilului pentru custodie și decizia judecătorului a fost data pe 22 Octombrie, avocata mi-a spus ca in termen de maxim de 2 săptămâni ambele părți vor primi instiintare cu decizia, iar din cauza ca eu am câștigat procesul, tatăl copilului va avea timp 1 luna de zile de la primirea instiintarii sa facă apel, problema este ca nici acum după o luna de zile nu s-a redactat instiintarea, ce as putea sa fac in acest caz? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce poti face este sa astepti.
Termenul de apel este de 30 de zile de la primirea hotararii, nu de la pronuntarea acesteia. Cum hotararea se primeste cam in aceeasi zi de catre ambele parti poti socoti 30 de zile de cand o primesti tu. De altfel avocata ar trebui sa urmareasca daca s-a facut apel dupa data trimiterii hotararii, asa ca tine legatura cu ea si spune-i cand ai primit tu hotararea.

| Dragosafr explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos, dar nu ar fi trebuit deja sa se trimită hotărârea după o luna de zile de la pronunțare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dragosafr):

Dupa pronuntare judecatorul trebuie sa redacteze hotararea si abia apoi o trimit. Termenul de redactare, prevazut de Codul de procedura civila, este de maximum 30 de zile dar poate fi prelungit cu inca 30 de zile.