| JohnRR a întrebat:

am dat în service la eMAG o placa wifi cu garanție luata de pe olx cu 200 lei, cei de la eMAG au dat stornare la clientul vechi după datele lui de cont și l-am contactat și îmi spune ca el îmi returnează doar suma plătita de mine 200 lei? Ea fiind noua 340 lei ceea ce nu-mi convine. Cine are dreptate? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Corect ar fi sa primesti 340lei
DUPA ce produsul a ajuns in posesia ta, este al tau, al tau si NUMAI al tau
insa din pacate, in afara de a il da in judecata pe ala, pentru ca iti FURA 140lei diferenta, doar pentru ca numele lui e trecut pe factura... nu prea ai ce sa faci, asta e viata

| Evolution a răspuns (pentru Bizon95):

Produsul a ajuns in posesia lui platind suma de 200 de lei.
Voi si cu psd-ul vi se pare normal sa primiti 140 de lei din burta laughing

| JohnRR explică (pentru Evolution):

Nu sunt simpatizant PSD, ție ți se pare normal sa plătești și alte taxe de curierat și la final să primești doar 200 lei?! Omul ma mințit pe față când la vândut și mi-a spus că îi s-a defectat placa de baza și de asta a făcut upgrade la una cu alt chipset cu Wi-Fi integrat.

| Evolution a răspuns (pentru JohnRR):

Daca te mintea, nu cred ca iti mai dadea banii inapoi pe ea. Ai platit 200, 200 primesti. Si eu cand am dat retur la ceva si am platit transportul si mi au dat banii inapoi fara transport. Nu e vina lui ca platesti transport si nici vina ta, dar suporti cheltuiala. Deaia suntem unde suntem...

| Bizon95 a răspuns (pentru Evolution):

"Produsul a ajuns in posesia lui"
ODATA CE PROPRIETATEA S-A SCHIMBAT, din momentul ala orice profit sau pierdere este a proprietarului, NOUL PROPRIETAR, indiferent cat a dat pe respectivul produs

altfel DUDE, cineva cumpara produse de la producator, apoi le vinde cu de 10 ori mai mult, dar pentru tine, CA COMUIST, ti se pare incorect, NU?!?

asa ca nu stiu de unde ai ajunst tu la concluzia cu PSD, DAR
TU ESTI ALA PESEDIST PENTRU CA TU ESTI PRACTIC COMUIST, comuistii excludeau profitul...

bun venit in capitalism, profitul si mai ales DREPTUL DE PROPRIETATE ARE VALOARE ABSOLUT ABSOLUTA!

| Evolution a răspuns (pentru Bizon95):

Omule, eu nu ma refer la cumpararea si dupa vanzare.
Omul si'a cumparat placa pentru EL, nu sa faca profit din ea. Daca ii dadea teapa, cum mai era?
Stai calm ca nu am prins vremea comunismului si nu ma tiganesc pentru cativa lei. Am fost plecat in'afara destul de mult timp si nu are rost sa mai port discutia asta, eu mi-am dat cu parerea si se pare ca nu sunt singurul cu parerea asta.
Iti iei o paine de la un magazin la reducere si cand ajungi acasa vezi ca e stricata te duci inapoi si iti da suma pe care ai dat'o, nu suma ei intreaga fara reducere.
Eu vorbesc de oameni care isi cumpara lucruri pentru ei, nu sa cumperi si dupa sa revinzi, ca daca asta e scopul, atunci vorbim de altceva.
Asa si eu am cumpara 10 ceasuri si le'am vandut la pret dublu, unde e problema? daca unul era stricat, ii dadeam omului banii LUI inapoi, nu banii pe care i-am dat eu pe ceas. Intelegi?
Dreptul de propietate nu are nici'o legatura cu ce spui tu.
Ma rog, las'o balta laughing asa este, o sa votez cu Viorica Dancila pentru tine laughing
Este ultimul meu mesaj pe aceasta intrebare, cine vrea sa inteleaga, intelege. Cine nu, Succes! oricum pe mine nu ma afecteaza cu nimic.

| Bizon95 a răspuns (pentru Evolution):

Nu are nici o importanta pentru cine la cumparat

TREBUIE sa intelegi, odata ce un produs a ajuns LEGAL in posesia mea, din momentul ala fostul proprietar nu mai are nici un drept... OARECARE
PUNCT!
asta e principiul de baza al proprietatii, iarasi PUNCT

ori in momentul asta, fostul proprietar ABUZEAZA de faptul ca numele lui e trecut pe factura, si ca nu au facut contract de vanzare cumparare legalizat la un notar, iar daca noul proprietar l-ar da in judecata, atunci ar pierde si l-ar costa si cheltuieli de judecata pe care ar fi fortat sa le plateasca noului proprietar si care sunt mult peste 140lei diferenta

stiu ca ti-am trantit-o putin cam tare pentru ca m-ai asociat cu PSD-ul iar eu nu am votat in viata mea, pentru ca, consideram ca nu merita deranjul sa aleg intre un hot si altul, insa la ultimile doua alegeri m-am dus si am votat orice in afara de PSD... atat de mult ii "iubesc"

| Evolution a răspuns (pentru Bizon95):

Daca ai spus ca nu ai votat, atunci mentalitatea ta este egala cu 0 si vorbesc oricum degeaba cu tine.
Produsul intra in posesia ta dar nu la PRETUL din magazin.
Oricum las'o balta. Daca nu votezi, nu te mai plange. Daca toti am sta in casa... analfabetii o sa ajunga sa conduca Romania.
Nu vreau sa incep o discutie politica, dar unii habar n au atributiile presedintelui. Daca tu consideri ca klaus = viorica sunt la fel, atunci e clar laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru Evolution):

Asa ca, Mama draga, esti prea dus pentru mine, nu ai citit ce am scris de votat sau esti unul dintre INCUIATII care considera ca daca nu votezi nu ai valoare, indiferent ca nu ai din ce alege si practic votezi absolut degeaba

nici nu esti in stare sa concepi ideea ca NU CONTEAZA LA CE PRET ai luat un produs, atat timp cat a ajuns in posesia ta legal, iar asta denota iar faptul ca esti incuiat pe ideea ta, orice ar fi si orice s-ar intampla, indiferent cat de valide ar fi argumentele interlocutorului

si mai esti si comuist, din cauza ca spui si repeti ca daca nu ai luat un produs la pretul de magazin, atunci nu ai dreptul sa faci profit, in nici un fel!

deci, cred am demonstrat negru pe alb ca esti un comuist incuiat!
deci nu se poate discuta cu tine
c'ya si n-am cuvinte!

LE: hai sa iti scriu invers, poate ajung pana la rumegusul pe care il ai intre urechi:
TU CHIAR SUSTII ca EU NU POT OBTINE PROFIT PENTRU CA NU AM DAT PRETUL DE LA MAGAZIN?!?
DE CE?!?!? FOARTE EXACT?!?

| Evolution a răspuns (pentru Bizon95):

Ok eu sunt incuiat ca votez si "comuist" laughing.
"esti incuiat pe ideea ta, orice ar fi si orice s-ar intampla, indiferent cat de valide ar fi argumentele interlocutorului" Spuse tipul care nu voteaza si isi mentine ideea lui laughing
Ai probleme serioase nano-psihice si te contrazici singur, posibil sa imi scada si mie iq'ul din cauza ca citesc tampeniile tale, asa ca... ok, cum zici tu laughing ai 100% dreptate. Te simti mai bine? sa iei un extraveral sa nu iti plesneasca vreo vena cand apesi pe tastatura.

| Bizon95 a răspuns (pentru Evolution):

LAL, tu nu vii cu nici un argument decat faptul ca tu crezi ceea ce spui
iar daca nu votez nu contez

cum spui tu, sper sa iti fie bine in lumea ta, ca in lumea reala esti mult prea dus!

succes!

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

EL are dreptate.
Daca ai dat doar 200 lei, de ce sa-ti dea mai mult inapoi?

| Evolution a răspuns:

Pai de ce sa nu iti convina daca tu ai dat 200 de lei si el iti returneaza tot 200 de lei?
Vrei sa dai 200 de lei si el sa iti de'a 340 si tu sa ai profit 140 de lei din toata treaba asta?
Eu zic ca omul este corect, putea sa nu iti de'a nimic si sa fie teapa.
Ai dat 200 de lei, produsul este stricat, iti da inapoi 200 de lei.
El din buzunarul lui a dat 340 pe placa.
Succes!

| JohnRR explică (pentru Evolution):

încă nu mi-a dat doar a promis ca ma anunța când ii da eMAG-ul

| aXy99 a răspuns (pentru JohnRR):

Eu zic sa-i multumesti, atat ar trebui sa iti dea.

| Violleta2022 a răspuns:

Corect este sa-ti plateasca exact cat i-ai dat tu pe ea.
Nu poti pretinde pret intreg, odata ce tu i-ai dat doar 200 lei, asa-i legal si corect!

| Wr3nch a răspuns:

El are dreptatelaughing De ce iti dea mai mult din moment ce tu ai dat 200 pe el lollaughing