| IDM a întrebat:

Am o problema, o sa am primele mele tangente cu legea. Am 15 ani si, ieri, am lovit o masina oprita cu motoscuterul ( piaggio de mica putere neinregistrata ), s-a intamplat pe o straduta din sat nu pe autostrada. Vina a fost partial a mea pentru ca mi-a distras atentia un caine care mi-a iesit in fata si am virat brusc. Nu am lovit masina asa rau, diar cateva mici zgarieturi, insa proprietarul ar fi zis ca i-am spart un pneu! Eu stiu ce am facut si am atins nici pe departe rotile, am amortizat impactul cu mainile si nu am stricat nimic! Greseala mea a fost ca m-am panicat si am plecat, nu am stat acolo, imi era teama de ce se va intampla deoarece nu ii cunosteam pe proprietari.

Daca depune plangere ce pot pati si ce pot face sa evit, stiu eu, orice pedeapsa/amenda? Sunt confuz pentru ca nu mi s-a mai intamplat asa ceva si nu vreau sa platesc nevinovat, nu am nicio idee de ce as putea face! straight face

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti trezi cu un dosar penal pentru nu mai putin de 3 infractiuni aflate in concurs: punerea in circulatie a unui vehicul neinregistrat, circulatia fara certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera si parasirea locului accidentului fara incuviintarea echipei de cercetare la fata locului. In cel mai fericit caz o sa scapi cu amenda de la 250 lei la 15.000 lei, daca se iau in considerare infractiunile ori o amenda administrativa de la 100 lei la 1.000 lei daca se face aplicarea art.18^1 din Codul penal. Pe langa asta vei plati si reparatiile la masina. Nu puteai sta in curtea ta?

1 răspuns:
| IDM explică:

Da, mai bine imi fac pista de motociclete in curte...