| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de o informatie. Ma poate chema politia la sectie prin intermediul tel? Tinand cont ca eu sunt din alt oras... m.a chemat judetul (un agent sef). Fara a primi o citatie scrisa. Am intrebat de ce la judet si mi-a spus ca de acolo este reclamantul.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Noul Cod de Procedura Penala
Art. 257
Modul de citare
(1) Chemarea unei persoane în faţa organului de urmărire penală sau a instanţei de judecată se face prin citaţie scrisă. Citarea se poate face şi prin notă telefonică sau telegrafică, încheindu-se în acest sens un proces-verbal.
(5)Citarea se poate realiza si prin intermediul postei electronice sau prin orice alt sistem de mesagerie electronica, in cazul in care organul judiciar are mijloacele tehnice pentru a dovedi ca citatia a fost primita.
Deci daca convorbirea a fost inregistrata este perfect legal.

Răspuns utilizator avertizat
| Delocimportant a răspuns:

Da, e posibil. Daca nu dai curs apelului telefonic, iti va trimite citatie. Si, daca dupa 2 sau 3 citatii nu te prezinti la sectie, iti da amenda. Oricum, daca nu ai incredere, asteapta sa primesti citatie, asa e logic si normal.

| holyGuard3 a răspuns:

Nu astea sunt doar farse la telefon cu politia primesti citatie acasa daca trebuie sa te prezinti la politie

| BMicha3l a răspuns (pentru holyGuard3):

Esti sigur de asta? De unde sti?

| holyGuard3 a răspuns (pentru BMicha3l):

Sunt sigur ca am avut cateva probleme cu politia in trecut si nici odata nu dau telefon in nainte iti trimit citatie mai nou i zice (Invitatie) sau te ia de acasa cu mandat

| BMicha3l a răspuns (pentru holyGuard3):

Dar despre chestia asta ce parere ai? Sa ma chema la judet? Stau la 60km de judet...