| anonim_4396 a întrebat:

as dori sa stiu, daca o sa-mi infiintez o firma, sa zicem care are activitatea in domeniul IT si care are un angajat, adica eu, fara sa deruleze vreo activitate in acest sens adica fara sa fac contracte si altceva prin care sa vina bani, pot sa-mi platesc contributiile la stat fara sa am probleme in acest sens? Ideea este ca eu fac bani din altceva si vreau sa-mi platesc contributiile la stat ca si cum as lucra undeva si din aceasta cauza vreau sa-mi creez firma proprie prin care sa-mi platesc contributiile mele. Va rog tare mult cine stie sa ma ajute sau sa-mi dea sfaturi in acest sens, cer seriozitate! Va multumesc.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai cum sa ai salariu sau alt venit de la firma daca aceasta nu desfasoara nici o activitate, ar trebui sa faci o multime de falsuri si esti prins repede.
In schimb poti incheia contracte de asigurare pentru sanatate si CAS (pentru pensie) si sa platesti contributiile in baza acestor contracte.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai ca o firma sa desfasoare o activitate ar trebui sa incheie contracte? Deci singurul mod prin care pot incheia un contract cu firma mea este cel pentru asigurarea de sanatate? Multumesc frumos pentru raspuns!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei007007):

Pentru a dovedi activitatea firmei sigur ca trebui sa inchei contracte cu alte firme.
Si nu cu firma ta inchei contractul de asigurare de sanatate ci cu Casa de Asigurari de Sanatate din judetul tau.

| Simpatic a răspuns:

Alt evazionist peste sau camtar care doreste sa plateasca la stat, dar ce ma videochatul numai este bun?
poti plati la stat si fara sa ai firma, te duci si platesti din mana in fiecare luna CAS si CASS.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Simpatic):

Pai asta intrebam nene laughing) Cum sa platesc pentru pensie si asigurare la sanatate fara sa-mi fac firma, eu asa am inteles ca trebuie facuta firma ca sa-ti platesti astea

| Daniel323 a răspuns:

Nu este nevoie sa ai firma ca sa-ti platesti contributiile.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Daniel323):

Cum se mai pot plati contributiile atunci? In ce mod?

| Daniel323 a răspuns (pentru Andrei007007):

Platesti ca persoana fizica Cas si aisgurare de sanatate. Faci un contract cu ei.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Daniel323):

Multumesc frumos, nu stiam de asta. As mai avea o intrebare, pot plati orice suma vreau la contributia la stat sau este o suma fixa?

| Daniel323 a răspuns (pentru Andrei007007):

Au ei niste tabele. Poti sa alegi.