| Ionut2to a întrebat:

Salut, TPU astazi eram eu cu prietenii mei cand deodata opreste politia langa bicicletele noastre. Tin sa mentionez ca era noapte, eram la cirese si au inceput sa ne colecteze datele la fiecare si le-a notat pe un caiet. O sa primesc o amenda sau o sa gasesc politia la poarta in alta zi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stati linistiti... Este un control de duzina cel mai probabil, mai isi fac si ei dovada iesiri pe teren. Daca era sa va dea o amenda lucrurile nu se opreau doar la colectarea datelor, erau declaratii, etc.

| Ionut2to explică (pentru anonim_4396):

Țin sa Menționez ca a întrebat și de numele părinților, asta e prima data când ne colectează poliția datele și nu știu sigur daca la colectarea datelor întreabă și de părinți.

| user0010 a răspuns (pentru Ionut2to):

Clară treaba )))

| Ionut2to explică (pentru user0010):

?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionut2to):

Probabil sunteti minori si asa se procedeaza in cazul minorilor.

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ati savarsit vreo infractiune sau contraventie nu veti pati nimic.
Daca ati savarsit infractiunea de furt puteti fi cercetati penal, caz in care veti vi invitati la politie.
De asemenea daca bicicletele nu erau echipate corespunzator puteti fi amendati, caz in care veti primi acasa un proces-verbal de contraventie.

| Ionut2to explică (pentru Ioandelasal):

Bicicletele erau echipate corespunzător.

| Ionut2to explică (pentru Ioandelasal):

Iar noi nu am intrat in curtea/livada unui om erau doar 3 crengi ieșite in drum.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionut2to):

Atunci nu o sa fiti amendati pentru biciclete.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionut2to):

Atunci nu cred ca veti fi acuzati de furt.

| darrio2007 a răspuns:

Primiti amenda acasa.

| Ionut2to explică (pentru darrio2007):

Mersi dar inca nu a ajuns rolling on the floor

| darrio2007 a răspuns (pentru Ionut2to):

Ai scapat de data asta. Nu mai repeta greseala.

| Violleta2022 a răspuns:

Ups...v-a prins la furat cirese noaptea in livada altora, asa-i?
Amenzile vin prin posta, de acum inainte!
Daca era un simplu control de rutina, nu va notau datele personale... doar va alungau de acolo si va dadeau un avertizment verbal.

| Ionut2to explică (pentru Violleta2022):

Nu in livada cuiva ci la un gard la care erau 3 crengi ieșite in drum

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ii pot alunga de acolo deoarece, din cele mentionate, erau pe spatiu public. In plus nu decide politistul daca este furt in acest caz. Controale de duzina cu colectarea datelor se tot intampla. Un alt motiv pentru colectarea datelor este unul preventiv in cazul in care proprietarul depune ulterior plangere la politie ca cineva i-a furat ciresele, ceea ce este putin probabil avand in vedere ca "crengile sunt in afara curtii" iar daca sunt minori vor primi maxim un avertisment. Nu mai speriati oamenii aiurea.
#notlegaladvice

| sadrian46 a răspuns (pentru Ionut2to):

Nu veți păți nimic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde erați cu bicicletele la cireșe? Dacă le-a notat în caiet, rămân la el în caiet.

| Brizbriz a răspuns:

"eram la cirese"
adica la furat de cirese?

| Ionut2to explică (pentru Brizbriz):

Erau in afara unei curți.

| Brizbriz a răspuns (pentru Ionut2to):

Asta nu prea conteaza, chiar faptul ca eu am plantat pomi fructiferi in fata gardului, unde e teritoriul aferent curtii mele (EU trebuie sa curat santul, EU trebuie sa dau zapada la o parte de pe trotuar, etc.) si tot se numeste ca daca iei fructe, e furt

ca nu se omoara nimeni sa faca atata politie, intr-adevar, nimeni nu se omoara, DAR, voi ati facut greseala crasa sa veniti noaptea, cand politistii patruleaza si MAI ALES, trebuie sa isi faca norma la identificari, pe mine si pe un prieten ne-au oprit pe strada si ne-au identificat, cu toate ca nu faceam nimic de nimic, doar mergeam pe strada, dar, era 3 dimineata, si ne-au intrebat ce cautam pe strada, iar cum amandoi stiam ce e aia politist, si nici nu am facut nimic rau, le-am raspuns frumos si politicos, exact ce faceam (nici nu mai tin minte, ce) asa ca ne-au lasat in pace

acum sunteti inregistrati undeva, si daca va mai prinde odata, o sa va arda

| NunuNini a răspuns:

Adica erati la furat cirese.
Poate veni politia la poarta. Scapati usor cu amenda.