| AndreiMarin499 a întrebat:

Salut TPU,ce parere aveți despre Monarhie, ar mai avea șanse sa revina în Romania, și daca da acest lucru ar schimba Romania în bine.

27 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum nu mai are sanse. Ar fi schimbat Romania dupa revolutie, de acum e prea tarziu

| AndreiMarin499 explică (pentru suntserios):

Da,dar tu crezii ca regele mihai nu dorea sa fie din nou Monarhie, nu i-a fost permis sa se întoarca în Romania pana în 1997.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Stiu ce s-a intamplat... nu am zis ca nu vroia. Am zis, ca dupa parerea mea, ala a fost singurul moment in care Moharia ar fi avut iar sens in Romania

| AndreiMarin499 explică (pentru suntserios):

Da,dar nu se știe oricum democrația la noii în Romania a dat greșii eu personal ași prefera sa avem un rege în loc de președinte din mai multe motive, un rege probabil ca nu ar fi chiar atat de corupt cum e un președinte Plus poate ar face ceva pentru țara.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Integritatea presedintelui e fix ultima problema a unui sistem semi prezidential ca cel al Romaniei unde presedintele nu are putere executiva.

Asa ca indiferent de integritatea presedintelui conteaza parlamentul si guvernul. Si chiar cred ca Iohannis nu e nici pe departe corupt

| AndreiMarin499 explică (pentru suntserios):

Aici probabil, ca ai dreptate, dar Romania are un premier foarte slab din toate punctele de vedere și de parlament nici nu mai zic, aceia pe langa ca nu fac nimic 95% din iei sunt corupți cat despre președinte probabil Iohannis nu e corupt dar nici curat nu e mai ales ca a pierdut vor cateva procese ca a luat case ilegal.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Si daca am fi fost monarhie tot premierul ar fi condus tara

| AndreiMarin499 explică (pentru suntserios):

Practic,da dar probabil regele ar fi avut ceva mai multa putere decat are acum un președinte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Eu consider, ca ar fi fost mult mai bine ca președintele sa aiba toata puterea, așa ar fi fost cel mai bine.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur ca da... da toate putea unui singur om, ce se poate intampla rau

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Cel,mai bine e așa, oricum Lumea e saturata de Democrație, doar daca vom avea un conducator care sa aiba toata puterea Romania va putea deveni o țara, puternica.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Acu e sansa ta sa iti indeplinesti visul

https://www.tpu.ro/......a-spuneti/

candideaza la conducatorul unic si preaiubit al Romaniei si te ai scos

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Mulțumesc pentru sfat dar nu cred ca am sa o fac îi las pe alți sa o fac.

| doctorandus a răspuns:

Da, da, Duda rege si Dragnea prim-ministru...

| AndreiMarin499 explică (pentru doctorandus):

Nu se știe nici o data deci.

| minrest a răspuns:

Nu mai are sanse, gata. Sunt monarhist, dar trebuie sa fiu si realist. Da, ar avea efecte bune, asta sunt sigur, iar aceste efecte ar porni din modul diferit de aranjare a institutiilor politice intr-o monarhie. Dar sa nu te astepti la minuni de la o institutie. Iar monarhia nu e ce crezi tu, nu este un regim autoritar.

| AndreiMarin499 explică (pentru minrest):

Da,înțeleg perfect ca monarhia nu se compara cu comunismul sau alta forma de guvernare asemanatoare, dar eu am considerat mereu ca ar fi o soluție destul de buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu înclin sper, socialism/comunism asta ar fi o soluție foarte buna pentru Romania din toate punctele de vedere.

Răspuns utilizator avertizat