| 2P a întrebat:

Contractul de Vanzare/Cumparare intocmit la un birou de acte auto a unui automobil SH, Expira?
In conditiile depasirii termenului de 30 necesare inmatricularii...Mai e valabil dupa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de vanzare-cumparare nu are un termen de expirare, este valabil o perioada nedeterminata.
Termenul de 30 de zile se refera la obligatia cumparatorului de a inmatricula masina pe numele sau.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Contractul de vanzare-cumparare transmite integral toate drepturile si obligatiile de la vanzator la cumparator si este definitiva.

Ca urmare, dupa semnarea contractului, ai preluat cu masina inclusiv toate obligatiile legale aferente.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu expira. Daca nu respecti cele 30 de zile poti fi amendat ( desi eu n-am auzit de amendati ) dar contractul e contract, mergi cu el pana termini inmatricularea.