| xGamerZ212 a întrebat:

Salut TPU, dacă am avut pedeapsa cu suspendare și nu am reușit sa plătesc cheltuieli de judecată/daune păgubitului (fiindcă nu am avut deloc venituri) e posibil sa revoce decizia de suspendare si sa mă închidă?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu numai ca este posibil dar este obligatorie revocarea, exceptand cazul ca dovedesti ca nu ai avut nici o posibilitate sa platesti.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 96.Revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere
(1)Dacă pe parcursul termenului de supraveghere persoana supravegheată, cu rea-credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei.
(2)Dacă până la expirarea termenului de supraveghere persoana supravegheată nu îndeplineşte integral obligaţiile civile stabilite prin hotărâre, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei, afară de cazul în care persoana dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească."

| xGamerZ212 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar dacă am îndeplinit munca in folosul comunității? (Adică o parte din obligații)

| Ioandelasal a răspuns (pentru xGamerZ212):

Ce n-ai inteles din prevederile "nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege" si "nu îndeplineşte integral obligaţiile civile stabilite prin hotărâre"?
Este vorba de TOATE obligatiile executate integral si nu partial sau neexecutate.

| xGamerZ212 explică (pentru Ioandelasal):

Ok,mersi

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate revoca o decizie judecatoreasca, dar imediat cum iti iei servici sau incepi sa ai venituri vei fii executat silit, luanduti-se banii din cont.

| mi25 a răspuns:

@Violleta, nu vezi cat de penibila esti, atunci cand te bagi la domenii ce nu le cunosti?! De ce nu poti sa te abtii de la a comenta ceea ce nu cunosti?
Ma refeream la spusele tale ca "Nu se poate revoca o decizie judecatoreasca"