| andrei131cp a întrebat:

Salut TPU, daca eu am avut permisul suspendat 90 zile, am dat examenul si l-am redus la 60 zile, am numarat si azi se fac 60 zile, luni il ridic, dar as putea conduce de maine? Adica daca m-ar opri politia as primi amenda pentru neprezentare de acte, asa este?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu de ce-ai mai pus intrebarea cand stiai foarte bine ca, daca esti prins conducand pe drumuri publice si nu poti prezenta permisul de conducere, vei fi amendat.

| andrei131cp explică (pentru Ioandelasal):

Intrebarea mea a fost alta, daca primesc doar amenda pentru deprezentare de acte sau e ca si cum nu as avea permis deloc

| Ioandelasal a răspuns (pentru andrei131cp):

Mai reciteste-ti intrebarea si vezi ca exact asta ai intrebat.
Faci si tu, ca si altii, o confuzie, spunand ca permisul este suspendat, ceea ce nu este adevarat, este suspendat dreptul de a conduce. Asa fiind savarsesti o infractiune doar daca ai conduce in perioada de suspendare a dreptului de a conduce. Dupa expirarea perioadei poti conduce fara a savarsi infractiune, doar ca savarsesti o contraventie, neputand prezenta permisul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, primești amenda. De ce te ai riscă pentru 1 zi?

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă au trecut cele 60 de zile și ești oprit dar n-ai carnetul la tine. Nu primești amendă.