| Sulty_Mihai_1986 a întrebat:

Salut TPU, dacă mi-a fost suspendat permisul pe data de 17 la ora 23, pot conduce din nou pe data de 17 imediat după ora 00 sau trebuie sa treacă și cele 23 de ore cum ar fi rolling on the floor

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca scrie ca suspendarea a inceput pe 17 februarie atunci se ia in calcul si acea zi.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se suspenda permisul, se suspenda dreptul de a conduce si aceasta suspendare poate fi pe 30, 60 sau 90 de zile.
Avand in vedere ca lunile, cu exceptia lunii februarie, sunt de 30 sau 31 de zile, nu se poate raspunde corect la intrebarea ta daca nu spui si luna cand incepe suspendarea si perioada de suspendare.
De ex. daca a inceput pe 17 aprilie si este de 20 zile atunci va expira in 16 aprilie, orele 24 si, dupa restituirea permisului poti conduce legal. Permisul il poti reprimi pe 17 aprilie.

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Ioandelasal):

A fost suspendat pe 17 Februarie ora 23, pentru 90 de zile. Am calculat, și ar trebui sa îl restitui luna aceasta pe 17. Dar întrebarea este dacă as putea sa conduc de mâine seara, de fapt mai bine spus după ora 00 sau trebuie sa aștept pana la ora 23

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Si cu ce vei conduce, permisul il poti primi doar a doua zi, la orele 23, 00 nu lucreaza nimeni.
Mai mult, termenul de 90 de zile se implineste abia in 18 mai, asa ca il poti reprimi in 19 mai.

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Pai dacă mi l-au luat pe 17, am văzut ca pe 17 se împlinesc cele 90 de zile. Nu pot merge sa îl ridic pe 18? Sau pe 17 la prânz?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Se pare ca nu ai inteles nimic din ce ti-am spus. Suspendarea nu este pe 3 luni ci pe 90 de zile. Socoteste zilele babeste si o sa vezi ca este asa cum ti-am spus. Si nu o sa-l reprimesti inainte de implinirea termenului.

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Am socotit. Dar nu stiu dacă sa pun la numărătoare și prima data de 17, adică in ziua in care mi-a fost suspendat. In hârtia de am primit-o acasa, scrie ca se suspenda începând cu data de 17.02, dacă iau im calcul și acea zi, luna aceasta pe 17 se împlinesc 90 de zile pe calendar, dar dacă nu o pun la socoteala, se împlinesc pe 18. de aceea întreb dacă se ia in calcul și data aceea de 17.02

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc, deci practic dacă luna asta pe 17 se împlinesc cele 90 de zile, ma pot duce pe 17 sa ridic permisul sau abia după ce trece ziua, adică pe 18?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Te poti duce pe 18.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Daca scrie ca suspendarea a inceput pe 17 februarie atunci se ia in calcul si acea zi.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Din momentul cand permisul ti-a fost suspendat nu mai ai voie sa te urci la volan, fiind deja ilegal.
Doar in momentul in care pedeapsa a trecut si ai permisul in mana, poti sofa din nou.
Nu are importanta ca s-a intamplat la ora 23... daca permisul il vei primi in 18 Mai, inseamna ca din 18 Mai ai voie sa sofezi din nou.