| Denis_Denis_1999_RGmW a întrebat:

de curand mi-a fost lovita masina mea de catre un om batran care conducea o alta masina, am fost la asigurare, am vorbit, a facut acel angajat de la asigurari poze la masina mea si am refuzat suma de bani pentru dauna, apoi acel om mi-a inmanat o foaie cu care pot repara dauna in orice servis autorizat gratis, intrebarea mea este : Acel om de la asigurari mi-a spus ca am timp 3 ani sa repar masina, este adevarat sau puteti sa imi dati niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Cei 3 ani se refera la termenul de prescriptie intre parti (civile), dupa care nu mai poti pretinde despagubire.
2. Nu ai voie sa circuli cu masina mai mult de 30 zile, altfel poti fi amendat.
3. Daca nu circuli cu masina avariata (o tii in garaj), atunci nu ai nici o problema, nu te sanctioneaza nimeni, doar stai cu paguba.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-o repari in 30 de zile de la actul de constatare fapta constituie contraventie si poti fi amendat, conform OUG 195/2002, rep. in 2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 99.(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:
7. conducerea unui vehicul avariat peste termenul de 30 de zile de la data eliberării documentului de constatare a avariei;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

30 zile nu 3 ani.