| Alexul99 a întrebat:

Deci, un vecin si-a parcat masina in fata portii mele, nu are permisiunea mea, de 3 ani de zile acea masina sta ne miscata in acelasi loc, din cate am inteles nu e un om prea serios,odata i-am spus si mi-a spus pur si simplu ca nu vrea, iar acum m-am interesat din nou si cica ar fi plecat din tara, eu planuiesc sa imi construiesc un garaj si de asemenea sa schimb gardul, lucru care mi-ar fi imposibil cu masina lui acolo, de asemenea am rude care trebuie sa isi lase masinile in alte locuri,mai indepartate din cauza acestui imbecil. Intrebarea este: ce ar trebui sa fac? vreau sa depun o plangere, aceasta se face la politia rutiera? sau la primarie? lamuriti-ma va rog. Am inteles ca e o operatiune care dureaza si un an de zile, dar eu nu pot astepta atat, nici nu stiu ce sa fac... Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| RzV28 a răspuns:

In mod normal nimeni nu are voie sa parcheze masina in fata unei casei daca incurca proprietarul casei cu ceva. Cred ca daca te adresezi politiei locale sa vina sa vada la fata locului despre ce e vorba si ii explici ca te incurca acea masina poate lua masuri. Din cate mai stiu acum se pot ridica masinile din nou si daca politia considera ca sta pe acel spatiu ilegal ii poate ridica masina fara discutii. Cel mai simplu este ca prima data sa te adresezi la un politist local ca sa te lamureasca ce ai de facut, din cate stiu ei se ocupa de masinile parcate.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauti patru baieti tari, ridicati masina din fata portii tale si o puneti in fata portii vecinului... big grin

| NGheorghe a răspuns (pentru Bula):

Mai bine muta poarta laughing

| Alexul99 explică (pentru Bula):

Mi-a placut raspunsul tau

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima data trebuie sa faci o plangere la politia locala ei se ocupa de masina parcate si abandonate

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Faci zilnic cate o reclamatie la politia rutiera in care invoci incalcarea OUG 195/2002 art 143 pct d. Pui adresa, nr de masina, eventual o poza, scurt si cuprinzator, 5 randuri. http://legeaz.net/......circulatie

| popescucarmen43 a răspuns:

Poliția rutieră, si sa-i explice ca este ceva privat! este spatiul tau personal, si ar trebui sa inteleaga asta, daca nu merge pe cale amiabila du-te la poliție! Primăria nu prea cred ca va avea ce sa-i faca.

| suntserios a răspuns (pentru popescucarmen43):

De cand e spatiu privat cel din fata portii?