| ovydyu1992 a întrebat:

Sunt intr-o situatie mai complicata... Sunt minor si parintii mei sunt divortati. Eu am fost incredintat mamei, si ne-am mutat din Dambovita in Sibiu. As vrea sa ma mut la tatal meu, deoarece au intervenit unele probleme, si acolo as vrea sa imi continui si studiile. Cum as putea sa fac asta, din punct de vedere legal, adica tata sa aiba custodia mea? Va rog, raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Parintii tai pot ajunge la o intelegere in privinta custodiei si a domiciliului, iar daca nu pot ajunge, tatal tau trebuie sa solicite in instanta stabilirea domiciliului tau la el.
Custodia o au ambii parinti (cu exceptia cazului in care unul din ei este decazut din drepturile parintesti), in lipsa intelegerii instanta este in masura sa stabileasca la care din parinti vei avea domiciliul si un program de vizita pentru celalalt parinte. Pentru parintele cu care nu locuiesti se va stabili o modalitate de achitare a obligatiei de intretinere, in bani sau in natura.
Daca si mama si tata sunt de acord, nu exista nici o piedica legala, te muti pur si simplu unde vrei tu.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probleme se poate rezolva in mod amiabil daca si mama ta este de acord sa ai domiciliul la tatal tau.
Daca nu este de acord atunci va trebui ca tatal tau sa solicite, printr-o actiune la judecatorie, ca judecatorul sa-ti stabileasca domiciliul la el.

| darrio2007 a răspuns:

Tatal tau poate cere custodia in instanta sau prin intelegere cu mama ta, fara timp pierdut prin tribunal, bineinteles daca si ea isi da acordul.

| ovydyu1992 explică (pentru darrio2007):

Deci se poate acorda custodia tatalui prin intelegere cu mama, fara a se ajunge la acte judecatoresti?

| darrio2007 a răspuns (pentru ovydyu1992):

Se poate face o intelegere intre ei.Sau prin notariat cu semnaturile lor.Sa nu existe dubii mai tarziu.Ca mama ta este de acord sa te dea tatalui.Totul depinde de mama ta.Succes.

| neutrino a răspuns:

Din pacate, legile bune sau rele, trebuie sa le respectam. Daca esti minor, incearca sa iei legatura cu cei de la protecta copilului, si daca tatal ta are posibilitatile materiale sa te intretina si daca doreste aces lucru, cu siguranta vei avea succes in aceasta incercare a ta, total justificata. Multa bafta si fii respectos fata de mama ta!

| antimulte a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau, si el poate contesta custodia care te incredinteaza mamei, pe motiv ca nu iti doresti sa locuiesti cu el, si poti fi chemat si tu in instanta ca sa spui asta. Si se rezolva, dar numai in instanta. Custodiile minorilor nu se acorda definitiv si irevocabil.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| petre059 a răspuns:

Tatal tau sa se jucede iar cu mama ta pentru custodia ta, daca instanta aproba da, daca nu trebuie sa mai astepti pana la 14 ani, atunci poti vorbi si tu la judecatorie.

| ovydyu1992 explică (pentru petre059):

Am 15 ani.

| petre059 a răspuns (pentru ovydyu1992):

Dar cu tatal tau ai vorbit? El te vrea? Este si asta o problema, daca nu te vrea tatal tau? si a fost de acord sa te lase la mama!

| ovydyu1992 explică (pentru petre059):

Si mama si tata sunt de acord cu privire la acest pas.

| Andrutza137 a răspuns:

Da,tatal tau trebuie sa aiba custodia ta..Mai intai trebuie sa vorbesti cu el si de asemenea cu tatal tau si va trebui doar sa mergeti la primarie sa semnati unele acte..Restul datelor va vor da ei

| yasmiyasminutza a răspuns:

Buna, si eu o problema. ceva de genu. eu zic ca tu ai dreptul ca sa alegi. sau incearca sa te rogi sa fie totul bine sau vorbeste cu tatal tau si de exemplu in weekend sa mergi la mama ta sau na. ce simti tu. dar cu siguranta tu poti alege cu cine vrei sa ramai.

| darrio2007 a răspuns (pentru yasmiyasminutza):

Nu l-ai ajutat cu nimic.

| yasmiyasminutza a răspuns:

Buna, si eu o problema. ceva de genu. eu zic ca tu ai dreptul ca sa alegi. sau incearca sa te rogi sa fie totul bine sau vorbeste cu tatal tau si de exemplu in weekend sa mergi la mama ta sau na. ce simti tu. dar cu siguranta tu poti alege cu cine vrei sa ramai. sper ca te-am ajutat!

| Gabitsa1Puiuts a răspuns:

Eu nu stiu, dar voiam sa spun ca imi pare rau pentru tine. sad Si ai mei sunt divortati.