| whyntt a întrebat:

Vreau sa imi achizitionez un ATV,pe site scrie ca poate fi condus si fara permis, este adevarat? Am 14 ani.
ATV-ul are 125cc si e pe benzina
Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa ai dosar penal pentru conducere fara permis, bineinteles daca te prind conducand pe drumuri publice. Fiind minor o sa se ia impotriva ta o masura educativa, aproape sigur ca neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
"CAP. I.Regimul răspunderii penale a minorului
  ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, cei de acolo mint sau site-ul nu a fost actualizat din 2012, de cand a aparut legea de modificare si completare a Codului rutier (OUG 195/2002), intrata in vigoare la 19.01. 2013.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, este necesar permis de conducere pentru toate vehiculele cu motor si acesta nu se poate obtine mai inainte de implinirea varstei de 16 ani, pentru categoriile AM, A1 si B1 si varste mai mari pentru celelalte categorii.
Un ATV asa cum spui s-ar incadra la categoria B1, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| whyntt explică (pentru Ioandelasal):

Dar dacă ma prinde fara permis ce patesc?

| whyntt explică (pentru whyntt):

?

| whyntt explică (pentru Ioandelasal):

Pe scurt te rog

| Ioandelasal a răspuns (pentru whyntt):

Mai scurt nu se poate, altfel ar insemna ca nu ti-am raspuns integral la intrebare. Si ce te deranjeaza ca ti-am dat un raspuns complet, ca sa cunosti regulile si sa nu faci prostii?

| whyntt explică (pentru Ioandelasal):

Ok.dar nu prea inteleg, iau amendă sau dosar penal. vreau sa circul in sat

| Ioandelasal a răspuns (pentru whyntt):

O sa ai dosar penal dar nu te va condamna la inchisoare, deoarece esti minor si instanta de judecata va dispune o masura educativa neprivativa de libertate. Tie ti s-ar aplica prevederea de la alin.1 al art.335. Chiar nu intelegi o prevedere legala simpla si fara posibilitate de interpretare?
Si ulitele satului sunt drumuri publice, asa ca ti s-ar aplica prevederile penale.
In plus ar putea fi pedepsit si parintele care ti-a incredintat ATV-ul.

| Ioandelasal a răspuns:

O sa ai dosar penal pentru conducere fara permis, bineinteles daca te prind conducand pe drumuri publice. Fiind minor o sa se ia impotriva ta o masura educativa, aproape sigur ca neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
"CAP. I.Regimul răspunderii penale a minorului
  ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

2 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Mai pe scurt, pentru orice tip de vehicul cu ardere interna ai nevoie de permis de conducere, mai multe informatii gasesti pe internet, daca esti prins primesti avertizment, daca esti prins cu un scuter/atv cu un motor mai mare de 125 parintii pot primi chiar si dosar penal pentru incredintarea unui vehicul cu ardere interna catre un minor(daca nu ai 18 ani)+ ca individul nu detine niciun permis de conducere sau atestat

| whyntt explică (pentru DaniTDCI):

Deci prima data ma avertizează? Si dupa dosar penal...dar dacă nu am acte

| whyntt explică:

Si daca conduc fara permis ce patesc