| Cristian9616 a întrebat:

Salutare am și eu o întrebare. Am cumpărat o masina în mai 2020 și am înmatriculato. Nu am plătit impozitul pana in prezent? Știam ca în primul an nu se plătește la prima înmatriculare

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu tu trebuia sa platesti impozitul pe 2020 ci fostul proprietar, tu ar fi trebuit sa platesti impozitul incepand cu 2021.
Conform Codului fiscal, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 471. Declararea şi datorarea impozitului pe mijloacele de transport
  (1) Impozitul pe mijlocul de transport este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care deţine dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior.
  (2) În cazul dobândirii unui mijloc de transport, proprietarul acestuia are obligaţia să depună o declaraţie la organul fiscal local în a cărui rază teritorială de competenţă are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz, în termen de 30 de zile de la data dobândirii şi datorează impozit pe mijloacele de transport începând cu data de 1 ianuarie a anului următor înmatriculării sau înregistrării mijlocului de transport."

| Cristian9616 explică (pentru Ioandelasal):

Pai masina pe care am luat-o a fost adusa din Danemarca și era ne-inscrisa

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristian9616):

Si nu puteai sa spui de la inceput?
Situatia este aceeasi, ca la o masina cumparata din Romania, citez:
"(3) În cazul în care mijlocul de transport este dobândit în alt stat decât România, proprietarul acestuia are obligaţia să depună o declaraţie la organul fiscal local în a cărui rază teritorială de competenţă are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz, în termen de 30 de zile de la data eliberării cărţii de identitate a vehiculului (CIV) de către Registrul Auto Român şi datorează impozit pe mijloacele de transport începând cu data de 1 ianuarie a anului următor înmatriculării sau înregistrării acestuia în România."

| Violleta2022 a răspuns:

Si noi cu ce putem ajuta?

| Cristian9616 explică (pentru Violleta2022):

Voiam sa știu dacă este vreo problema dacă nu am plătit din mai 2020 pana acum

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristian9616):

Da, va fi, fiindca de 1 an de zile nu ai platit impozitul si vor veni penalizari adaugate la impozit.
Mergi acum si interseaza-te cat ai de plata pe anul neplatit si plateste si pe asta, ca sa nu ami uiti.

| Cristian9616 explică (pentru Violleta2022):

O sa ma duc la primărie sa ma interesez mersi

| Sofer a răspuns:

Mergi la primărie. Îți vor spune ei cât ai de plata.