| Vlad_Binzaru_1996 a întrebat:

Salutare, ce părere aveţi despre Basarabia şi locuitorii ei?

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Zic doar atat:Basarabia =Pamant ROMANESC.

Mie imi plac basarabenii (mai ales Carla's Dreams laughing dar consider ca sunteti prea influentati de rusi si de manipularea si ''indoctrinarea''daca i se poate spune asa rusa.Ar fi bine sa intrati in UE si sa va departati de Rusia.
Ma doare sufletul sa vad romanii din Basarabia spunand ca ei de fapt vorbesc limba ''moldoveneasca'' (in realitate voi vorbiti limba romana'' sau ca Rusia v-a facut vreun bine/

Imi place mult accentul moldovenesc pe care si eu il am dar intr-o masura mai mica( sunt din Moldova romaneasca, Galati).

Moldovenii sunt de treaba, stiu multi care sunt foarte educati si cu bun simt care au ales sa faca facultatea in Romania.

Sper ca Basarabia sa se uneasca CANDVA cu Romania..asa ar fi normal.iar basarabenii sa fie considerati romani.happy

O noapte linistita.

| T0T a răspuns:

O părere proastă depre jumătate din populație. Ce părere să am despre Basarabia? Basarabia face parte din România și este o zonă în care este aplicat procesul de rusificare de ceva timp.

| Vlad_Binzaru_1996 explică (pentru T0T):

Eu locuiesc în Basarabia şi mi-e interesant să ştiu cum sunt văzuţi basarabenii cu alţi ochi, din exterior.

| T0T a răspuns (pentru Vlad_Binzaru_1996):

O mare parte din populație este supusă unui proces de îndobitocire. Am vorbit odată cu unul care e la facultate care avea la bază istoria din câte mai știu și îi învăța numai prostii, minciuni și le spunea aberații. Dacă gândești puțin totuși îți dai seama de unele lucruri. Mare parte din moldoveni sunt ușor de prostit din păcate.

| DonaldTrump a răspuns:

Multi dintre ei se lasa manipulati de Mama Rusie si de toate aberatiile spuse de aceasta. Faptul ca o mare parte din moldoveni cred ca vorbesc moldoveneasca si nu romana spune multe. In concluzie este practic o tara supusa unei rusificari si nu vad ca incerca sa schimbe acest lucru : nu vor sa intre in ue, invata rusa in scoli...