| Fr3You a întrebat:

Salutare,

Daca in cazul in care nu am indeplinit una din obligatiile contractuale prevazute la un contract, iar acesta a expirat, nu se mai pot aplica sanctiuni, nu?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu se respecta clauzele contractuale, partea care se simte vatamata poate avea pretentii de daune, pana la expirarea termenului de prescriptiune (conform procedurii civile, acest termen este de 3 ani, iar la finante sunt de 5 ani, daca termenul nu se prelungeste cu interventii si prelungesc acest termen).

| Crackman a răspuns:

Din moment ce nu ai fost mustrat, ai contractul expirat... Este destul de clara situatia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ddepinde daca exista vreun interes in a recupera banii.

Crezi ca neinregistrarea contractului la scoala i-a pagubit intr-un fel pe ei, o paguba suficienta incat sa i determine sa actioneze impotriva ta pe cale legala?
E si un joc de imagine pana la urma

| Myrko06 a răspuns:

Depinde la ce te referi, de ex. daca ți sa încheiat un contract cu o companie de internet televiziune și ar trebui sa returnezi aparatele înapoi, ți se poate pune sancțiuni. Fii mai explicit.

| Fr3You explică (pentru Myrko06):

Mai exact intr-un contract de sponsorizare. Nu am indeplinit o obligatie de acolo, de a depune un anumit document, insa cat a fost valabil nu am primit vreo sesizare in acest sens.

| Fr3You explică (pentru Myrko06):

Ca sa fiu si mai explicit, primisem o bursa de la o firma din domeniul IT si am uitat sa inregistrez contractul la unitate de invatamant, intre timp contractul a expirat si de asta vreau sa stiu daca se poate intampla ceva, fiind una din obligatiile respectivului contract.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fr3You):

In cazul expus nu se intampla nimic, nu este asa importanta obligatia respectiva ca sa fii sanctionat pentru neindeplinire.
Exceptie ar fi cazul ca in contract se prevede sanctionarea.

| Fr3You explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns.
In contract era scris, ca daca nu sunt indeplinite obligatiile total sau partial, se poate aplica sanctiunea de a se restitui suma. Dar ma gandesc, ca avand in vedere ca a expirat contractul de aproximativ un an, se mai poate aplica sanctionarea, nu? Iar de inregistrat acum la unitatea de invatamant, ar fi destul de tarziu, cred.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fr3You):

Sanctiunea se mai poate aplica, avand in vedere ca inca nu a intervenit prescriptia extinctiva (prescriptia dreptului la actiune), respectiv a a solicita printr-o actiune restituirea sumei, daca nu o restitui de bunavoie in cazul ca este ceruta, termenul general de prescriptie fiind de 3 ani de la data incheierii contractului.
Cred ca nu o sa ceara restituirea sumei, daca nu au cerut-o pana acum.