| tinuolaru1234 a întrebat:

Salutare! În această seară, am fost surprins de aparatul radar cu 77km/h în limită de 50 km/h. Toate bune până când a venit la geamul meu și îmi zice că îmi dă amendă că el nu dă Advertisment laughing).
După primirea pv-ului, l-am citit mai detaliat și surpriză…Localitatea este corectă, strada este diferită (dif de km buni până la strada trecută de el în pv).
Amenda este 330 lei in 15 zile.
Se merită să contest? Am șanse de castig sau pierd bani și timp?
Pot contesta fără avocat?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca poti dovedi ce spui ai ceva sanse, asa ca poti face plangere contraventionala, in maximum 15 zile, se poate face si fara avocat.

| tinuolaru1234 explică (pentru Ioandelasal):

Am camera de filmat care a înregistrat absolut toată strada și oprirea. Se vede pe ce stradă sunt.

| johnnny123 a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Și pe strada pe care erai care era limita de viteză?

| tinuolaru1234 explică (pentru johnnny123):

Da, se vede când am intrat le stradă limita

| Ioandelasal a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Atunci depune plangerea contraventionala la judecatorie si ca dovada prezinti filmarea. Taxa judiciara de timbru este mica, doar 20 de lei.

| johnnny123 a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Întrebarea mea era: Pe strada pe care te aflai nu depășisei limita de viteză din moment ce mergeai cu 77 km/h?

| tinuolaru1234 explică (pentru johnnny123):

într-adevăr, limita era de 50 si eu aveam 77, doar ca in PV este trecută o stradă total diferita, greseala militianului...

| johnnny123 a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Greșeala milițianului, dar tu tot ai depășit limita de viteză. Practic tu nu contești că ai încălcat legea, contești doar unde s-a întâmplat.

| darrio2007 a răspuns:

Chiar daca o contesti tot trebuie platita.

| tinuolaru1234 explică (pentru darrio2007):

Da, se plătește…doar că se restituie banii la câștig de proces.

| darrio2007 a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Bine zis, la câștig de proces.
Esti sigur că il câstigi?
Eu nu cred asta.

| tinuolaru1234 explică (pentru darrio2007):

De ce nu? E nulitate relativă