| Wffsshi a întrebat:

Salutare TPU, am 16 ani și doar ce ieșisem afara să îmi iau ceva, magazinul nu este departe de mine și am plecat fără declarație și buletin, iar la întoarcere m-au văzut 2 polițiști și m-au întrebat dacă le am iar eu le-am zis că nu și i-am întrebat dacă pățesc ceva, ei au răspuns cu nu și mi-au trecut numele și data nașterii într-un carnețel, știți cumva dacă îmi trimit amendă prin poștă sau ceva? Mi-e foarte frică deoarece mama este divorțată de tata, iar ea lucrează în piață ca vânzătoare

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Posibil sa primesti acasa procesul-verbal de contraventie, atunci o sa afli ca ai fost amendat.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca iti vor trimite amenda, ai incalcat legea si acum platesti.
Ce cauti la magazin fara declaartie scrisa?
Chiar si 3 randuri pe o hartie, iti este lene sa scrii?
Nu am inteles ce treaba are maica in povestea ta si faptul ca-i vanzatoare?
Amenda vine pe numele tau si cine o plateste, este alta poveste. Poate te va trimite maica-ta la munca, sa strangi 1000 de lei, sa o platesti, singur.
Iata de ce nu se se respecta nimic in tara aia, de mici incalcati legea, ca nu va pasa sa o respectati.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt sanse sa primești amenda acasă. Eu totusi nu inteleg de ce aveti asa o durere in pix mai ales cand stii ca nu iti permiți amenda. Foaia aia cu 3 randuri pe ea e gratis sa o scrii

| Digikey a răspuns:

Daca iti este lene sa scrii o amarata de declaratie si sa-i schimbi data in fiecare zi iti meriti soarta.