| rateu a întrebat:

Am 17 ani si de o luna m-am angajat ca si barman-ospatar la o piscina, dar nu mi se pare corect cum sunt pus sa muncesc.Eu in contract am 6 ore pe zi(30 ore pe saptamana), dar lucrez 2 zile, 9 ore pe zi si 2 zile sunt liber, program piscinei fiind de 10-19, dar sunt nevoit sa stau si peste program, pana acum nu am vazut niciun ban in plus pentru orele suplimentare, este normal?
Si as mai avea o intrebare, cate ore am voie sa stau peste program?
Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu numai ca nu este normal dar nu este nici legal sa muncesti mai mult de 30 de ore pe saptamana, deoarece esti minor.
Si orele suplimentare, peste cele 30 de ore, trebuiesc platite in plus, daca nu sunt compensate cu timp liber.
Conform Codului muncii, citez:
ART. 112. (1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.
(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.
ART. 122. (1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
ART. 123. (1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.
ART. 124. Tinerii în vârstă de până la 18 ani nu pot presta muncă suplimentară."
Daca nu rezolvi cu patronul atunci te poti adresa la ITM.

| rateu explică (pentru Ioandelasal):

Chiar daca lucrez doua cu doua? Adică doua zile munca, doua zile liber? Ar trebui sa lucrez 6 ore pe zi, doua cu doua, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru rateu):

Ar trebui ca munca sa nu dureze mai mult de 6 ore pe zi sau 30 de ore pe saptamana, reciteste prevederile Codului muncii.

| DovleacTurbat a răspuns:

Puteai sa te duci 2 luni din vacanta asta prin Germania-agricultura, fiind si elev nu-ti lua impozit veneai cu 3000 de euro lejer. Le sclavesti astora pe 5 milioane.

| Amegadaisuki a răspuns:

Pai depinde eu sunt ospatar si oeri am stat 22 de ore in picioare si nici nu prea am facut spaga dar in contract scrie 8 ore ei nu iau in considerare contractul si de platit nu ti le platesc ei se gandesc ca faci spaga cat stai acolo in plus

| Ingognito a răspuns:

Ar trebui sa te plătească pentru orele suplimentare așa este normal, sub 18 ani nu ai voie sa lucrezi mai mult de 6 ore pe zi așa este legea