| cookie4free a întrebat:

Salutare TPU, bine v-am gasit! Sper ca sunteti bine cu totii si sanatosi! Am si eu o intrebare... daca am un antivirus pe care l-am folosit cateva luni (e o subscriptie pe 2 ani), dar care este inca valabil pana in noiembrie 2025 il pot vinde? Este legal sa vand contul AVAST?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Salut, nu stiu cum este la avast 100% din punct de vedere al solutiei platite dar stiu cum este la bitdefender, si intuiesc ca este la fel ca la toate solutiile antivirus platite!
Ca sa beneficiezi de solutiile platite, iti faci un cont cu o adresa de email, cu un nume si un prenume, deci practic cand iti faci cont "platit" te inregistrezi ca persoana fizica (cazul majoritatii) pe platforma producatorului antivirusului, ceea ce inseamna ca acel abonament/subscriptie este pe persoana ta si nu se poate instraina catre un tert.
Iar producatorul va sti, pentru ca inregistrarea se face conform unui id alocat unui device, in cazul in care cumperi abanament pe 1-2-3 ani pentru un singur dipsozitiv; ca exceptie de la regula poti cumpara si pentru mai multe deviceuri 1 singur abonament, dar ce sa vezi? este legat tot de tine, cel care ti-ai facut cont pe platforma producatorului!
Se mai poate ca unii sa castige abonament pe 1 an sau in fine orice alta perioada, dar la fel producatorul iti poate interzice sa vinzi acest abonament castigat...au cu siguranta si reguli pe siteurile lor referitor la aceste aspecte, in ceea ce se numeste Termeni si conditii!
Legal nu este voie sa vinzi, asa cum nu este legal sa vinzi contul nominal de STEAM, insa multi vand contul steam desi nu este voie, cei depistati isi pierd bineinteles contul, cei care au cumparat de la terti acele conturi pierd banii pe care i-au dat celui care le-a pus la dispozitie contul contra unei sume de bani!

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Nu-l poti vinde pentru ca nu este al tau.